Politiet kontrollerede 103 taxier
Tirsdag 29. oktober 2024 kl: 13:01
Af: RedaktionenI sidste uge havde færdselsafdeling hos Københavns Politi målrettet deres fokus på hyrevogne, og kontrollerede i løbet af ugen 103 biler
Det resulterede blandt andet i, at en chauffør fik kørselsforbud. Derudover sigtede politiet forskellige taxi-chauffører for samlet 38 overtrædelse af færdselsloven og taxiloven.
Sigtelserne handlede blandt andet om en række manglende registreringer, fejl på taxa-meter og et forkert placeret chaufførkort. De pågældende kan se frem til at få en bøde. Bøder for overtrædelser, som de aktuelle, ligger typisk på 2.000 kroner til chaufføren og 5.000 kroner til vognmanden.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Letbane tester tog og spor mellem Rødovre og Lundtofte
- Kameraer skal forevige bilister, der kører over for rødt lys
- Nyt passager-flow har givet færre forsinkelser på travl metro-station
- Fælles analyse har målt tilfredsheden med den kollektive trafik
- Dækproducent og -leverandør gentager gode råd til brændstofeffektiv kørsel
- Broarbejde vil spærre motorvejen over Fyn
- Energiselskab har købt 21 tankstationer
- Nærbussen skal køre til Vestmøn
- Ø-færge skal i dok
- Trafikselskab melder om 173 millioner rejser
- Stigende passagertal gav fremgang i Københavns Lufthavn
- Brobyggeri spærrer motorvej ved Horsens tre aftner og nætter
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




