Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Politiet kontrollerede 103 taxier

Tirsdag 29. oktober 2024 kl: 13:01
Af: Redaktionen

I sidste uge havde færdselsafdeling hos Københavns Politi målrettet deres fokus på hyrevogne, og kontrollerede i løbet af ugen 103 biler

Det resulterede blandt andet i, at en chauffør fik kørselsforbud. Derudover sigtede politiet forskellige taxi-chauffører for samlet 38 overtrædelse af færdselsloven og taxiloven.


Sigtelserne handlede blandt andet om en række manglende registreringer, fejl på taxa-meter og et forkert placeret chaufførkort. De pågældende kan se frem til at få en bøde. Bøder for overtrædelser, som de aktuelle, ligger typisk på 2.000 kroner til chaufføren og 5.000 kroner til vognmanden.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

-
- Stigende passagertal gav fremgang i Københavns Lufthavn
- Brobyggeri spærrer motorvej ved Horsens tre aftner og nætter
- Vinterferierejsende løftede passagertallet i februar
- Byråd skærer busafgange væk
- Politiet tjekkede taxier og flextaxier i Esbjerg og Varde
- Borgere i Østvendsyssel får flexbusser
- Trafikselskaberne i Danmark har fået ny formand og ny bestyrelse
- Politiet formoder, at kvinde tog sit eget liv
- Problemer med posten - kørekort kan hentes hos Borgerservice
- Vinterkulde fik flere til at sejle med hurtigfærger over Kattegat
- Traditionelle mandefag har fået flere kvinder under uddannelse

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst