Svensk producent af tunge køretøjer skal have ny chef
Onsdag 24. februar 2021 kl: 13:57
Af: RedaktionenHenrik Henriksson, der i dag er koncernchef og administrerende direktør i Scania, forlader efter 23 år den svenske producent af lastbiler og busser for at tiltræde som direktør for et helt nyt selskab - H2 Green Steel - som i 2024 vil starte en stålproduktion uden brug af fossile energikilder
Derfor har Scania's bestyrelse udpeget Christian Levin, der er dag er operativ chef i Traton Group, som er VW-koncernens selskab for produktionen af lastbiler og busser.
Christian Levin har tidligere arbejdet for Scania i over 20 år. Ud over sin nye rolle som administrerende direktør og koncernchef for Scania, vil han fortsat være en del af ledelsen i Traton-selskabet.
Christian Levin er uddannet civilingeniør med special i maskinteknik på Kungliga Tekniska Högskolan i Stockholm.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Hurtigfærge er sendt på værft i Frederikshavn
- - Der er behov for et grænseoverskridende samarbejde om kapacitet og redundans for transport over Øresund
- Svensk udspil presser på for beslutning om en fast HH-forbindelse
- Transportfond vil uddele penge til udvikling af vejgodstransporten
- Fagforeninger vil slå tre afdelinger sammen
- Fire-akslet trailer har knap 15 meter gående gulv
- Bro mellem Siø og Langeland skal repareres
- Ny regering skal handle hurtigt på vejafgift og bureaukrati
- Folketingsvalg betyder, at fremsatte lovforslag bortfalder
- Overskudsjord bliver grundlag for miljøcenter nær Aalborg Havn
- Vi kræver at arbejdsmiljøet styrkes på vores arbejdspladser.
- Lastbilimportør har styrket sit mandskab med en kvinde
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





