Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Entreprenør i Fredericia er gået konkurs

Onsdag 19. juni 2024 kl: 12:48
Af: Redaktionen

Entreprenør Jan D. Larsen ApS med CVR-nummer 30557999 er taget under konkursbehandling af Skifteretten i Kolding. Det skriver Statstidende tirsdag i sin oversigt over konkursboer. Det samme gælder Jan D. Larsen Holding ApS, der var største anpartshaver i Entreprenør Jan D. Larsen ApS

Ifølge Statstidende har Skifteretten i Kolding tager Entreprenør Jan D. Larsen ApS og Jan D. Larsen Holding ApS under konkursbehandling på baggrund af en konkursbegæring, som Retten modtog 17. juni.


Advokat Steen Jørgensen, der har adresse på Vesterballevej i Fredericia, er udpeget som kurator. Eventuel anmodning om valg af kurator og kreditorudvalg skal fremsættes skriftligt over for skifteretten senest tre uger efter bekendtgørelsen i Statstidende. Enhver, der har fordring eller andet krav mod skyldneren, opfordres til at anmelde sit krav til boets kurator inden fire uger efter bekendtgørelsen i Statstidende opgjort pr. 17. juni.


Entreprenør Jan D. Larsen ApS, der blev etableret 18. december 2007, havde i sidste regnskabsår afsluttet 31. december 2022 et overskud på 2.658.000 kroner efter skat, en egenkapital på 13.780.000 og en balance på 30.931.000 kroner.


De tilsvarende tal for Jan D. Larsen Holding ApS var 1.902.000 kroner, 15.335.000 kroner og 15.423.000 kroner.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Politiet i Rostock efterlyser sættevogn med slik for 1.868.132 kroner
- Antallet af nyregistrerede el-lastbiler er fordoblet
- Transportminister Thomas Danielsen sminkede vejafgift med forkerte oplysninger
- To trækkere er opbygget til forskellige opgaver - og leveret til den samme
- Den svenske regering åbner for udenlandske transportører
- Kameraer skal forevige bilister, der kører over for rødt lys
- Dækproducent og -leverandør gentager gode råd til brændstofeffektiv kørsel
- Øresundshavn har fået ny jernbanependel
- Vognmandens datter fik sit ønske opfyldt
- Renovationsbiler bliver elektriske i Vejen
- Beruset chauffør leverede pakke på politigården i Rønne
- Broarbejde vil spærre motorvejen over Fyn

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst