Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Entreprenør i Fredericia er gået konkurs

Onsdag 19. juni 2024 kl: 12:48
Af: Redaktionen

Entreprenør Jan D. Larsen ApS med CVR-nummer 30557999 er taget under konkursbehandling af Skifteretten i Kolding. Det skriver Statstidende tirsdag i sin oversigt over konkursboer. Det samme gælder Jan D. Larsen Holding ApS, der var største anpartshaver i Entreprenør Jan D. Larsen ApS

Ifølge Statstidende har Skifteretten i Kolding tager Entreprenør Jan D. Larsen ApS og Jan D. Larsen Holding ApS under konkursbehandling på baggrund af en konkursbegæring, som Retten modtog 17. juni.


Advokat Steen Jørgensen, der har adresse på Vesterballevej i Fredericia, er udpeget som kurator. Eventuel anmodning om valg af kurator og kreditorudvalg skal fremsættes skriftligt over for skifteretten senest tre uger efter bekendtgørelsen i Statstidende. Enhver, der har fordring eller andet krav mod skyldneren, opfordres til at anmelde sit krav til boets kurator inden fire uger efter bekendtgørelsen i Statstidende opgjort pr. 17. juni.


Entreprenør Jan D. Larsen ApS, der blev etableret 18. december 2007, havde i sidste regnskabsår afsluttet 31. december 2022 et overskud på 2.658.000 kroner efter skat, en egenkapital på 13.780.000 og en balance på 30.931.000 kroner.


De tilsvarende tal for Jan D. Larsen Holding ApS var 1.902.000 kroner, 15.335.000 kroner og 15.423.000 kroner.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Lastbilproducent melder om stigende efterspørgsel efter gasdrevne køretøjer
- Retten i Svendborg har afsagt dom i sag om kartofler på motorvejsstrækninger
- Retten i Svendborgs melding om dommen i sagen om kartofler på motorveje
- Storebæltsbroen skal lukkes for udenlandske bøderyttere
- Kølekoncern køber norsk kølehuskæde
- Belgisk logistik-koncern har åbnet nyt specialiseret logistikcenter i Ringsted
- Påske-effekt løftede passagertallet hos rederi
- Øget interesse får energiselskab til at fordoble antallet af ladestandere fra en til to
- Fredag 9. maj 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Vejafgiften er en alt for dyr måde at opkræve skat på
- Vognmandsorganisation har fået ny formand
- Udvalg skal se på sammenlægning af halve fridage

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst