Antallet af konkurser steg relativt meget i april
Tirsdag 21. maj 2024 kl: 10:47
Af: Redaktionen
(Grafik: Danmarks Statistik)
I april var der 256 ifølge Danmarks Statistik erklærede konkurser blandt aktive virksomheder, når der korrigeres for normale sæsonudsving, Det var 22,1 procent flere end i marts. Konkurserne betød, at 1.136 mistede deres job
I perioden februar-april 2024 har antallet af konkurser i aktive virksomheder ligget 2,2 procent højere end i perioden november 2023 - januar 2024, lige som jobtabet i faktiske tal var 25,3 procent højere. I april udgjorde konkurser blandt de aktive virksomheder, der har fået momslån i Corora-tiden, 21 procent af det faktiske antal konkurser i de aktive virksomheder.
Det faktiske antal konkurser i januar-april 2024 lå ifølge Danmarks Statistik noget lavere i de branchegrupper, der typisk har flest konkurser, når der sammenlignes med den samme periode i 2023.
Industri, engroshandel og erhvervsservice lå 30-38 procent lavere end i 2023, mens byggeri, detailhandel og transport lå 17-19 procent lavere og restauranter 10 procent lavere.
I januar-april 2024 lå det samlede konkursniveau for alle aktive virksomheder 20 procent lavere end i samme periode i 2023.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Magasinet Bus 1 - 2026 er udkommet
- Jysk kommune tilbyder gratis buskort til unge og pensionister
- Ja til BRT-bus - nej til vejudvidelse på Ring 4 Nord
- Togene er begyndt at køre sydover fra Aarhus
- Færgerederi oplever stigende efterspørgsel
- Rejsebureau øger charterudbuddet fra Aarhus Airport
- Formand for trafikselskab fortsætter
- Busser i rute blev tjekket på rutebilstationen i Aarhus
- Letbane kører med flere passagerer end forventet
- Tysk mand var syg - faldt om og døde på dækket
- Politiet tjekkede taxier ved sygehus - og skrev seks bøder
- Trafikselskab for Midtjylland har fået ny bestyrelse
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




