Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Tre it-systemleverandører indgår partnerskab

Tirsdag 22. august 2023 kl: 12:56
Af: Redaktionen

Tre it-systemleverandører indgår partnerskab
Carl Peter Frederiksen (CEO v/TungVognsSpecialisten ApS), Rikke Høyer (Co-founder v/Dora Nordic) og Allan Thomsen (Business Unit Manager v/GS Group)

Et nyt partnerskab mellem Dora Nordic, TungVognsSpecialisten og GS Group sigter mod at skabe en vej mod større enkelthed og lethed, når det gælder samspil mellem parternes forskelige it- og data-løsninger på transportområdet

- Vi er superglade og stolte over at kunne offentliggøre et helt nyt samarbejde, som vi kalder: ”One Road”, lyder det fra de tre parter, som hver tager en løsning med i partnerskabet - Dora Nordic kommer med sin ”DORA TMS”, TungVognsSpecialisten (TVS) kommer med sin ”Tacho Online” og GS Group kommer med sin ”Lommyfleet”. 

  • Dora TMS er at ordredisponeringsværktøj, som vognmændene bruger til daglig disponering
  • Lommyfleet er en flådestyringsplatform
  • Tacho Online er en køre- og hviletidsløsning

Det særlige ved samarbejdet er, at de tre løsninger bliver ”bundet sammen” således, at data flyder mellem løsningerne og at data dermed kan genbruges i alle tre løsninger. 


- Vi glæder os rigtigt meget til samarbejdet og er sikre på, at det vil bringe transportbranchen til det næste niveau - både hvad angår klimamål, disponering, digitalisering og rådgivning, er budskabet fra de tre parter.







Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Contrailertransportør indrømmer lovbrud og betaler bøde på 400.000 kroner
- Bus- og lastbilproducent kører ind i Danmark med finansieringsløsniger
- Rederier kom med klare budskaber til er­hvervs­mi­ni­ste­ren
- Vognmand fra Vendsyssel valgte to forskellige vogne fra samme leverandør
- Fredag 21. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Toldere stoppede lastbil med 2,3 ton ulovlig frugt og grønt
- Elektriske lastbiler fra Holland får Truck of the Year-prisen
- Energiselskab investerer over en halv milliard i nye motorvejsstationer og butikker
- Røde postkasser er ved at forsvinde - nye dukker op i pakkebutikker
- Vognmand fra Herfølge har taget ny tip-trailer til 83 kubikmeter skrot i brug
- To mænd blev fanget af politihund under indbrud i et lager
- Puljemidler går til 920 el-lastbiler

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
-