Boligindretnings-kæde får ny logistikdirektør med ansvar for store distributionscentre
Fredag 7. januar 2022 kl: 12:06
Af: RedaktionenOnsdag 1. juni i år tiltræder Ole Thomsen som ny Executive Vice President Logistics hos Jysk med ansvar for blandt andet virksomhedens otte store europæiske distributionscentre samt de to nye, der er på vej i henholdsvis Ungarn og Holland
![]() | |
|
Ole Thomsen er i dag Logistics Director hos Rema Distribution Denmark, men har efter tiden i Jysk også knap 10 års erfaring fra Salling Group, hvor han var Group Vice President, Head of Logistics føtex, Bilka & eCommerce i Salling Group.
- Logistik er helt afgørende for en virksomhed som Jysk. Det er blevet yderligere understreget af de udfordringer, vi har oplevet som følge af coronapandemien. Derfor ser jeg meget frem til at få Ole med på holdet. Med sin solide erfaring bliver han en stor gevinst for Jysk. Det er samtidig en ubetinget fordel for både Jysk og Ole, at han har været her tidligere og derfor har kendskab til virksomheden, selv om Jysk er vokset rigtig meget siden 2007, siger President og CEO i Jysk, Jan Bøgh.
Ole Thomsen glæder sig ligeledes til gensynet med Jysk.
- Jeg har fået en mulighed for at prøve mig selv af i et internationalt miljø som EVP Logistics i Jysk, som har over 3.000 butikker i 50 lande. Det er en super spændende udfordring, som jeg - med et lidt slidt begreb - ikke har kunnet takke nej til, siger Ole Thomsen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Genanvendelse i anlægsprojekter kan spare op til 90 procent af råstofferne og skære ned på lastbiltransporterne
- Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Direktør forlader autotransportør efter halvandet år
- Polsk mand blev taget med godt halvanden million cigarettet i varerummet
- Lastbil væltede under arbejde med kran
- 65-årig mand mistede livet
- Vognmænd betaler prisen for manglende styr på udbygning af elnet
- Styringen af udbygningen af elnettet er meget utilfredsstillende
- Affaldsvirksomheder inviterer inden for på deres anlæg
- Tip-trailer har tvangsstyret bagerste aksel
- Bygherrer går sammen om fælles digitale spilleregler for infrastruktur og anlæg
- Producent af elektriske varebiler har stadig dieselbiler på programmet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |






