Svensk rederi får første af to forlængede ro/pax-skibe leveret
Fredag 18. juni 2021 kl: 11:37
Af: Redaktionen
Stena Line modtog fredag officielt modtaget sin nye ro/pax-færge »Stena Scandia«, der skal sejle på rederiets rute mellem Nynäshamn ved Stockholm og den lettiske havneby Ventspils. Ro/pax-færgen er den første af to skibe bygget i 2005 på det italienske værft Cantiere Navale Visentini, som Stena Line får forlænget på Sedef-værftet i Tuzla i Tyrkiet
»Stena Scandia«, der tidligere hed »Stena Lagan«, er blevet forlænget med 36 meter. Det er sket ved at skære skibet over på midten og indsætte en ny midtersektion. Samme operation skal søsterskibet »Stena Mersey« gennemgå. Når denne operation er overstået vi skibet komme til at sejle under navnet »Stena Baltica«.
Efter forlængelsen vil ro/pax-skibene være 222 meter lange og have en kapacitet på 970 passagerer, 202 kahytter og 2.875 lanemeter.

.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Færgedriften mellem Danmark og Tyskland er blevet mere elektrisk
- Antallet af nyregistrerede lastbiler er steget
- Containertransportør har fået nyt man-skab på Sjælland
- Strategisk investering i chaufførområdet skal styrke væksten
- Sønderjysk vognmand har koblet for en ny fire-akslet påhængsvogn med tip
- Problemer med posten - kørekort kan hentes hos Borgerservice
- Affalds- og genbrugskoncern køber tre vognmandsforretninger
- Vognmand fik tre klasse 3-lastbiler leveret samme dag
- Vinterkulde fik flere til at sejle med hurtigfærger over Kattegat
- Traditionelle mandefag har fået flere kvinder under uddannelse
- Fynsk vognmand med blomsterekspertise har fået nye tip-trailere
- Lastbilchauffør er blevet sigtet efter jernbaneulykke
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




