Uregistreret virksomhed i Vejle-området opbevarede 2,8 ton vandpibetobak
Onsdag 16. september 2020 kl: 09:00
Af: RedaktionenSkattestyrelsen har i samarbejde med Sydøstjyllands Politi beslaglagt 2.821 kg vandpibetobak hos en uregistreret virksomhed i Vejle-området. Beslaglæggelsen udgør ca. en tredjedel af de samlede beslaglæggelser i 2018 og 2019
Skattestyrelsen oplyser, at da afgiftssatsen på vandpibetobak er på 1.300,50 kroner pr. kg, og da virksomheden mangler at betale afgift for de 2.821 kg vandpibetobak, har virksomheden et udestående med myndighederne på 3,6 millioner kroner.
Skattestyrelsen har de senere år haft et styrket fokus på vandpibetobak og har sammenlagt i 2018 og 2019 været på 230 kontroller og i forbindelse med kontrollerne udsendt regninger for ca. 9,3 millioner kroner i ubetalte afgifter. De beslaglagte 2.821 kg fra Vejleområdet udgør dermed ca. en tredjedel af de foregående to års samlede beslaglæggelser.
- Det her er det største beslag vandpibetobak i ca. fem år fra en enkelt virksomhed, der producerer varerne i Danmark, og det viser jo, at der er god grund til, at det er et område, vi fortsat har meget fokus på, siger Anne Sofie Hedemann, der er underdirektør for afgiftsområdet i Erhverv i Skattestyrelsen.
Skattestyrelsens kontroller, når det gælder vandpibetobak, sker både som uanmeldte kontroller i vandpibetobakscafeer, kiosker, på lagre og på adresser, hvor styrelsen får anmeldelser om, at der sælges eller nydes vandpibetobak. I dette tilfælde er kontrollen foranlediget af et tip fra Toldstyrelsen.
- Vi går selvfølgelig også på kontroller på adresser, hvor vi har mistanke om, at der drives uregistreret fremstilling af vandpibetobak, som tilfældet var her i Vejle-området. Vi vil nu gå i gang med at opkræve de manglende afgifter på ca. 3,6 millioner kroner, siger Anne Sofie Hedemann.
I Danmark skal man ifølge tobaksafgiftsloven være registreret virksomhed, hvis man fremstiller eller sælger tobaksprodukter, som eksempel vandpibetobak. Når der er tale om uregistreret virksomhed, altså fremstilling udenfor lovens rammer, foretager Skattestyrelsen beslaglæggelse af de varer, som befinder sig i de lokaler, hvor fremstillingen foregår.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Ung transportkoncern skifter ud i toppen
- Lette lastbiler er blevet mere elektriske
- Produkthandel har overført en ny anhænger til Silkeborg
- Kran- og maskintransportvirksomhed har fået en fem-akslet med kran
- Vejgodstransporten holder godt fast i de unge
- Vognmand med speciale i specialtransport har fået en speciel lastbil
- Vognmand fra Vildbjerg har fået seks stjerner
- Lastbilimportør i Norge får sin nye direktør i Danmark
- To elektriske søstre sejler mellem øer
- - Når det gælder sikkerhed, vil vi fortsætte med at udvikle og forbedre vores lastbiler
- Vognmandsorganisation har tre krav
- Europæisk organisation give fem stjerner til to lastbilproducenter
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




