Ekspertudvalg skal rådgive om fremtidens havn i Kolding
Torsdag 26. marts 2026 kl: 15:06
Af: RedaktionenEt flertal i Kolding Kommunes byråd har besluttet at nedsætte en havnekommission, der skal levere et solidt fagligt beslutningsgrundlag for den fremtidige udvikling af Koldings havneområder. Medlemmerne af den nye havnekommission er på plads og arbejdet går nu i gang. Blandt medlemmerne er Michael Svane, tidligere branchedirektør for DI Transport og Henrik Munch Jensen fra Aarhus Havn
Kolding Kommune lyser, at kommissionen skal analysere juridiske, planmæssige og samfundsøkonomiske forhold og på den baggrund komme med konkrete anbefalinger til byrådet om, hvordan havnen og havneområderne kan udvikles i de kommende år.
- Kolding Havn er en vigtig del af både vores erhvervsliv og byens identitet. Med havnekommissionen får vi et ekspertudvalg fra allerøverste hylde bestående af nogle af de mest kompetente fagfolk, der kan rådgive Byrådet om, hvordan vi udvikler havnen, så der både er plads til en aktiv erhvervshavn og til nye byfunktioner, siger Jakob Ville (V), der er borgmester i Kolding Kommune.
Den havnekommissionen, ,som nu er sat sammen, består af personer med erfaring inden for blandt andet havnedrift, erhvervsudvikling, planlægning, byudvikling og ejendomsudvikling.
Kommissionens medlemmer er:
- Michael Svane, tidligere branchedirektør for DI, Transport - formand
- Tina Braad, partner, advokatfirmaet Bech Bruun - næstformand
- Pia Jakobsgaard Iversen, bestyrelsesleder i DI Trekanten
- Henrik Munch Jensen, Aarhus Havn, tidligere CFO nu CPO
- Mette Lis Andersen, tidligere administrerende direktør Realdania By
- Stefan Birkebjerg Andersen, tidligere stadsdirektør for Odense Kommune
Kommissionens arbejde skal tage udgangspunkt i Kolding Kommunes visionsplan for havneområderne, hvor ambitionen er at skabe mere by og en grønnere erhvervshavn.
- Kolding står med nogle spændende muligheder for at udvikle havneområderne. Vores opgave bliver at bidrage med et stærkere og dybere beslutningsgrundlag, så politikerne i Byrådet er bedre stillet i forhold at træffe beslutninger om en udvikling, der både styrker erhvervshavnen og skaber en langsigtet værdi for både Kolding by, erhvervslivet og kommunen som helhed, siger Michael Svane.
Havnekommissionens hovedopgave bliver at udarbejde anbefalinger til, hvordan havneområderne kan udvikles på lang sigt.
Arbejdet skal blandt andet belyse:
- Balancen mellem erhvervshavn og byudvikling
- Klimahensyn og klimatilpasning
- Fremtidige infrastrukturbehov
- Muligheder for arealoptimering og ny anvendelse af havnearealer
- Juridiske og organisatoriske rammer for havnen
Havnekommissionen forventes at gå i gang med arbejdet i marts og skal give en midtvejsstatus til økonomiudvalget i Kolding Kommune i løbet af sommeren. Kommissionen skal efter planen afleverer sin endelige rapport og anbefalinger til Kolding Byråd i slutningen af året eller først på året næste år.
Kommissionen skal gennem sit arbejde skal varetage et helhedsorienteret blik på Kolding Havns udviklingsmuligheder, hvor de forskellige interessenters perspektiver iagttages. Kommissionen skal inddrage alle relevante parter og interessenter, herunder dialogforum, havnevirksomheder og kommunen.
Rapporten skal være faktuelt understøttende og danne grundlag for de politiske beslutninger om den fremtidige udvikling af Koldings havneområder.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Ekspertudvalg skal rådgive om fremtidens havn i Kolding
- Ø-havn bliver udvidet - entreprenør er fundet
- Den største havn på Bornholm leverede sit største resultat
- Kommunaldirektør fra Thisted bliver havnedirektør i Aarhus
- Øresundshavn har fået ny jernbanependel
- Norsk rederi har valgt at flytte rute til Hirtshals
- Havn bliver hovedaktionær i stevedoreselskab
- Aarhus Havn inviterer på rundtur via nettet
- Omniterminal i Aarhus har nået sin fulde længde
- Mobile miljøstationer skal hjælpe med at affald bliver sorteret og ikke havner i havnen
- Aktivitetsniveauet steg i dybvandshavn på Vestsjælland
- Trafikstyrelsen advarer mod at bygge boliger tæt på erhvervshavne
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



