Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
NORDSJÆLLANDSK KOMMUNE:

Renovationsselskab indstiller affaldsindsamling på grund af sne og is

Onsdag 7. januar 2026 kl: 10:57
Af: Redaktionen

Affaldstømningen er midlertidigt indstillet i hele Frederikssund Kommune. Kommunens renovatør, Verdis, har truffet beslutningen for at undgå faldulykker blandt medarbejderne som følge af glatte veje

Frederikssund Kommune oplyser på baggrund af vejrudsigten, at den almindelige affaldstømning tidligst kan genoptages i slutningen af næste uge. Den nordsjællandske kommune oplyser videre, at da indstillingen forventes at vare seks dage eller mere, vil de manglende tømninger ikke blive indhentet efterfølgende.


Der gælder dog enkelte undtagelser. Af hensyn til hygiejnen tømmes der fortsat ved plejecentre og daginstitutioner. Der forsøges også tømning ved ejendomme med nedgravede affaldsbeholdere, hvor forholdene tillader det.


Borgere, der løber tør for plads i affaldsbeholderen, har følgende muligheder:
  • Restaffald og PMDK - Plast, Mad- og Drikkekartoner - pakket i klare sække kan stilles frem og vil blive medtaget ved næste almindelige tømning
  • Glas, pap, papir og metal kan afleveres på en af kommunens genbrugspladser. Det gælder også "rest efter sortering" - dog ikke uhygiejnisk restaffald

Frederikssund Kommune etablerer onsdag midlertidige standpladser flere steder i kommunen med beholdere til restaffald og madaffald, som man kan benyttes ved akut overfyldning af uhygiejnisk restaffald og madaffald.


Kommune understreger, at det er Verdis, der af hensyn til medarbejdernes sikkerhed har besluttet at indstille affaldsindsamlingen - og ikke af den enkelte renovationsmedarbejder. 







Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Fire-akslet trailer kan rumme 71 kubikmeter skrot
- Personbiler bliver også taget for overlæs
- Tysk vognmandsorganisation er uforstående over for et enkelt punkt
- Østrig har tilsidesat sine forpligtelser
- Trafikdosering kan ikke kritiseres, hvis den udelukkende tager form af en undtagelsesvis hastighedsbegrænsning
- Påhængsvogn med tre-aksler har bred rampe
- Narkohund fandt over 100 kg hash i pakkecenter
- Sværlasttrailer får udgangspunkt i det sydvestligste Sønderjylland
- Ringvej ved Viborg bliver spærret i 14 dage
- Pulje til grøn omstilling af tung vejtransport 2026 har fået flere penge
- Branchen er præget af usikkerhed over forholdene på el-markedet.
- To-akslel city-trailer får base I Toftlund

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst