Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Bilist stødte ind i lastbil i sammenfletning

Torsdag 27. november 2025 kl: 11:25
Af: Jesper Christensen

Midt- og Vestsjællands Politi vil gerne i kontakt med en lastbilchauffør, der onsdag sidst på eftermiddagen omkring klokken 17.50 kørte på Motorvej E20 i nordgående retning ved Jersie Strand. Årsagen er, at en bilist stødte sammen med en lastbilen under sammenfletningen mellem tilkørselsrampen og Motorvej E20 mod nord ved Jersie

Bilisten, en 45-årig mand fra Herlev, som skulle flette ind på motorvejen og i den forbindelse stødte ind i lastbilen, mistede herredømmet over sin og skred ind i en anden bilist, en 82-årig mand fra Målev, som havnede i nødsporet.


Midt- og Vestsjællands Politi oplyser, at chaufføren i lastbilen fortsatte efter sammenstødet ude at standse. Politiet vil meget gerne i kontakt med chaufføren.


Den 45-årige mand var forbi skadestuen til tjek, men ingen personer kom noget alvorligt til, men der skete store skader på bilerne.


Vidner som har oplysninger om lastbilen kan kontakte politiet på tlf. 114.

 




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Vognmand i Nordsjælland har fået ny tre-akslet forvogn med wirehejs
- Uddannelsescenter får støtte til både lagerautomat og droner
- AMU-center får støtte til at sende fire hold ud i verden
- To tredjedele anser teknologi for at være afgørende for vækst
- Røde postkasser bliver solgt - og penere går til Danmarks Indsamling
- Færdselsstyrelsen har udsendt to nye bekendtgørelser
- Tysk og svensk lastbilproducent har godt 82 procent af markedet
- Bestanden af elektriske lastbiler er vokset med knap 55 procent på et år
- To mærker er kørt frem - de øvrige tilbage
- Bestanden af tunge lastbiler er vokset med 339
- Svensk færgerederi ser lysere tider forude
- Tre-akslet påhængsvogn blev overført til Kalundborg

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst