Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Papkasse med meget giftige slanger var efterladt på rasteplads

Tirsdag 14. oktober 2025 kl: 10:35
Af: Redaktionen

Mandag eftermiddag blev Midt- og Vestsjællands Politi ringet op af en medarbejder fra en zoo med speciale i reptiler. Medarbejderen fortalte, at zoo'en havde en anonym linje, som man kunne kontakte, hvis man var i besiddelse af reptiler, som man ikke kunne tage vare på


En 14-årig dreng havde ringet til livline og fortalt, at han var i besiddelse af to diamantklapperslanger, der er ekstremt giftige, som han nu havde efterladt i en papkasse på en offentlig parkeringsplads. 


Medarbejderen fra zoo'en havde sendt en ansat ud for at bevogte kassen med slanger for at sikre, at ingen kom noget til. Politiet kontaktede Dyrenes Beskyttelse, men da slagerne var meget giftige, kunne organisationen ikke tage vare på dem. 


Derfor blev politiet og anmelder fra zoo'en enige om, at slangerne skulle til zoo'en, da der her var de bedste ressourcer til håndtere dem.


Interesserede kan læse mere om diamantklapperslanger på Randers Regnskovs web-side - klik her:






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Formodet bagmand til indsmugling af over 10 ton hash er udleveret fra Spanien
- Lastbilchauffør er blevet sigtet for vanvidskørsel
- De elektriske gik 0,5 procent tilbage
- Sengetrailer har en tilladt totalvægt på godt 110 tons
- Svensk lastbilproducent oplevede øget efterspørgsel
- Narkosælgere blev sigtet for ulovlig transport af farligt gods
- Tip-trailer til korn kan rumme 59 kubikmeter
- Årets andet kvartal havde en positiv indtjeningvækst
- Transportvirksomhed i Ballerup hentede ny to-akslet kærre i Hedensted
- Fire-akslet trailer kan rumme 71 kubikmeter skrot
- Personbiler bliver også taget for overlæs
- Tysk vognmandsorganisation er uforstående over for et enkelt punkt

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst