Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Fortroligt notat om lufthavn er blevet lækket

Fredag 20. juni 2025 kl: 13:59
Af: Redaktionen

Aarhus Kommune, der er den største aktionær i Aarhus Lufthavn i Tirstrup på Djursland, går ifølge flere medier til politiet for at få opklaret, hvem i byrådet, der har lækket et fortroligt notat om Aarhus Lufthavn, der har svært ved at få økonomien til at hænge sammen. Aarhus Kommune har flere gange ydet lån til lufthavnen, som ejerkommunerne forsøger at få en privat investor til at gå ind i

Det lækkede notat handler ifølge dr.dk om lufthavnens fremtid, hvor det skulle fremgå, at kommunen blandt andet arbejder med et scenarie, hvor man kan være nødt til at lukke lufthavnen, som for et par år siden gennemgik en større modernisering.


Jesper Kjeldsen (S), der er formand for økonomi- og erhvervsudvalget i Aarhus Kommune peger på, at der er ulovligt at lække fortrolige dokumenter.


At det sker under igangværende forhandlinger om salg af lufthavnen, gør ikke Jesper Kjeldsen mildere stemt. Han kalder det for utilgiveligt og håber på, at det lykkes for politiet at finde ud af, hvem af de 31, medlemmer i Aarhus Byråd, der har lækket notatet.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- 33-årig mand er blevet dømt for voldtægt i regionaltog
- Fredag 11. juli 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Forsøg med ny flexbus-rute skal give bedre kollektiv trafik i landområder
- Flere el-busser kommer ud at køre på Sjælland
- Flypassagerers rettigheder er i fare for forringelse
- De første batteritog må køre på danske skinner
- Nye anbefalinger bør følges op med massive investeringer i den kollektive trafik og mobilitetsløsninger
- Uddannelsesorganisation åbner for chaufføruddannelse til bus i Rødekro
- 50-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler
- Næste uge gennemfører Motorstyrelsen en større kontrol på Fyn
- Samarbejde kommer på sporet med direkte tog til Berlin og Prag
- Det kan der være noget i, sagde manden......

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst