Letbanen mellem Odder og Grenaa gennem Aarhus åbner for flere afgange
Mandag 16. juni 2025 kl: 09:32
Af: RedaktionenSøndag 29. juni udvider Aarhus Letbane sin køreplan med flere afgange til Grenaa og Odder om aftenen og i weekenden. De ekstra afgange skal styrke letbanen mellem Odder og Grenaa gennem Aarhus som et attraktivt transportvalg til fritids- og kulturliv. Letbanen har de seneste par år oplevet en stor passagertilvækst og slog i 2024 passagerrekord med 6,3 millioner passagerer
Hos Midttrafik peger man på, at flere afgange på både L1 og L2 sidste år betød, at passagertallet nåede op på 6,3 millioner rejsende. De nye aften- og weekendafgange skal imødekomme den stigende efterspørgsel, som Midttrafik oplever med Letbanen.
- Vi skal løbende arbejde med at tilpasse den kollektive trafik til kundernes behov og ønsker. Her har vi både fokus på de faste kunder og de kunder, der kun bruger os en gang imellem. Med de nye aften- og weekendafgange bliver Letbanen et mere attraktivt alternativ til bilen for de kunder, der har opdaget fordelene ved at være bilfrie i forbindelse med sociale arrangementer, siger Henrik Juul Vestergaard, der er afdelingschef for planlægning, rådgivning & flextrafik hos Midttrafik.
Om de ekstra afgange på L1 og L2:
- På L1 vil der mandag til torsdag køre to afgange i timen frem til kl. 22.00 og fredag til lørdag frem til midnat mellem Aarhus og Grenaa
- På L2 vil der mandag til torsdag køre to afgange i timen frem til kl. 22.00 og fredag til lørdag frem til midnat mellem Aarhus og Odder
- De nye køreplaner kan ses på midttrafik.dk og i Rejseplanen og træder i kraft søndag 29. juni
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - I 2010 arbejdede 7 procent - i 2025 var det 9 procent
- Fyns trafikselskab har fået ny bestyrelse
- 9 ud af 10 kræver klimaafgift på privatfly
- København får sightseeing-rute med skib til Nordkap og Tromsø
- Snerydning er også en fysisk aktivitet
- Letbane kørte med færre passagerer
- Arbejdet med at anlægge overhalingsspor i København begynder til foråret
- Togtransport bliver mere elektrisk med nye tog
- Rampe til færge blev hejst op af vandet og sat på plads
- Overskud på 732 millioner kroner kom hjem på skinner
- Buschauffør blev stukket med en kniv
- Antallet af togrejsende over Storebælt steg sidste år med 8,2 procent
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





