Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
KØBENHAVNS LUFTHAVN:

Vinterferierejsende løftede passagertallet i februar

Fredag 13. marts 2026 kl: 12:47
Af: Redaktionen

Vinterferierejsende løftede passagertallet i februar
(Kilde og tabel: Københavns Lufthavn)

2,207 millioner passagerer passerede i februar gennem Københavns Lufthavn. Dermed blev februar i år den hidtil travleste februar i lufthavnens historie. Hos Københavns Lufthavn peger man på, at uroen i Mellemøsten skabte nogen usikkerhed og påvirkede dele af flytrafikken i slutningen af måneden

De 2,207 millioner rejsende betød, at passagertallet steg med 11 procent i forhold til samme måned sidste år, hvor tallet var 1,984 millioner.


I årets første to måneder rejste i alt 4,435 millioner passagerer via Københavns Lufthavn mod 3,936 millioner i samme periode sidste år.


- Vi har aldrig tidligere haft så mange rejsende gennem lufthavnen i en februar. Vinterferien og den danske kulde fik mange til at vende blikket mod sol og varme i Asien eller Sydeuropa, mens andre valgte skipisterne på sneklædte bjerge i Alperne, siger Peter Krogsgaard, der er kommerciel direktør i Københavns Lufthavn. 
 


De mest populære soldestinationer i februar var Spanien og Thailand med henholdsvis 190.000 og 42.000 rejsende, hvilket samlet var otte procent flere end sidste år. I Alperne var det ski-destinationerne i Schweiz, Italien og Østrig, der trak med en samlet fremgang på 17.000 rejsende.



Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Flextrafik er fyldt 25 år
- Forsøg med med vejafgifter for personbiler er afsluttet med en rapport
- Tankstationer må ikke reservere urimeligt høje beløb på forbrugernes konti
- Cyklen og toget er hinandens bedste venner
- Høje brændstofpriser får bilister til at sætte farten ned
- Kulde og høje priser på benzin og diesel fik flere til at vælge vandvejen
- Sporarbejde i Aarhus betyder busser i stedet for letbanetog til Odder
- Aarhus-entreprenør med jernbanespeciale skal modernisere Københavns Hovedbanegård
- Københavns Hovedbanegård skal moderniseres - arbejdet vil stå på til en gang i 2028
- Færgefragten hos rederikoncern steg i marts
- 14-årig stjal bybus i Norge og kørte til Sverige
- Energiselskab åbner nyt anlæg med diesel og AdBlue til tunge køretøjer i Næstved

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst