Færdselspolitiet kontrollerede blomsterbiler ved Rødby
Fredag 23. maj 2025 kl: 10:10
Af: RedaktionenTungvognscenter Øst under Midt- og Vestsjællands Politi var natten til fredag på kontrol ved Rødby. I anledning af, at det i Sverige er mors dag på søndag, var kontrollen rettet mod lastbiler med blomster sydfra, der var på vej gennem Danmark til Sverige
I løbet af natten stadsede politiet 19 lastbiler og kunne ved kontrollen af 7 af dem notere brud på gældende regler - specielt for overtrædelse af køre- og hviletidsbestemmelserne.
Ved kontrollen af en af de syv lastbiler konstaterede politiet brud på Godskørselsloven, og at der var manipuleret ved lastbilens udstødningssystem, så udledte flere skadelige partikler, end tilladt
Den ene af de syv lastbiler var dansk, mens de seks øvrige var fra Holland.
Ifølge Midt- og Vestsjællands Politi vil bøderne ligge i størrelsesordenen fra 20.000 kroner og op til 52.000 kroner.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Transportministeriet har prioriteret sin indsats under Danmarks EU-formandskab
- Mindre transportvirksomhed er efter kort tid endt i skifteretten
- Mølle har fået ny fire-akslet tip-trailer til korn og foderstoffer
- Fredag 20. juni 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- I maj var der 86.300 fuldtidsledige
- Ledigheden i maj var uændret i forhold til april
- Havneselskab og tøjkoncern arbejder med mindre CO2-belastning
- Nye elektriske og lette varebiler er udviklet til alle typer bytrafik
- Lille by på Sydsjælland var centrum for varebilkontrol
- Dynamisk styring på lastbiler bliver opgraderet til gavn for trafiksikkerheden
- Lastbilcenter skifter ejer
- Danmarks største containerhavn håndterede 30 procent flere containere i maj
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |