Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Mindre busselskab i Aarhus er gået konkurs

Tirsdag 29. april 2025 kl: 11:52
Af: Redaktionen

Retten i Aarhus har ifølge Statstidende taget LP Busser Holding ApS med CVR-nummer 33755384 og adresse på Arresøvej i Risskov i Aarhus’ nordlige byområde under konkursbehandling. Selskabet, der blev etableret i 2011 i Aalborg, viste i det senest offentliggjorte regnskab et resultat på 148.087 kroner

Statstidende skriver videre, at advokat Jens Weinkouff Højmark, der har adresse på Nørrebrogade i Aarhus er udpeget som kurator.


Eventuel anmodning om valg af kurator og kreditorudvalg skal fremsættes skriftligt over for skifteretten senest tre uger efter bekendtgørelsen i Statstidende.


Enhver, der har fordring eller andet krav mod skyldneren, opfordres til at anmelde sit krav til boets kurator inden fire uger efter bekendtgørelsen i Statstidende opgjort pr. 25. april.


LP Busser Holding ApS med CVR-nummer 33755384, der havde som formål at drive erhvervsmæssig personbefordring, foretage investering i værdipapirer og fast ejendom samt hermed efter direktionens skøn beslægtet virksomhed, var ejet af Mikkel Lerche Poulstrup og Jeppe Lerche Poulstrup, der ejer Holgers Taxi ApS med CVR-nummer
40593195 og adresse på Arresøvej i Risskov.


I den seneste årsrapport står der, at selskabet har tabt mere end halvdelen af sin egenkapitalen. Pr. 31. december 2023 var den på minus 542.146 kroner, og at anpartshaverne i selskabet har afgivet støtteerklæring overfor selskabet om at stille den fornødne kapital til rådighed for selskabet i det kommende år. I årsrapporten står der videre, at selskabet forventer et positivt resultat for det kommende år og direktionen på den baggrund vurderer, at selskabet kan reetablere egenkapitalen.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Mindre busselskab i Aarhus er gået konkurs
- Metroen i København åbner for 24-timers billet til 50 kroner
- Vi har leveret transportnyheder i 25 år
- Motorvej E45 bliver spærret i aften- og nattetimer
- Fremtidens kollektive transport og mobilitet kalder på flere løsninger
- S-banen mellem Svanemøllen og Hillerød får nye skinner
- Fredag 25. april 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Letbanetog kørte knap 1,9 millioner passagerer rundt i Odense i første kvartal
- 2.400 flere lønmodtagere var i arbejde i februar
- - Vi har et meget stærkt arbejdsmarked, og det er et godt udgangspunkt
- Vejarbejde betyder færre ulykker på motorvej
- Selskabet bag metroen i Hovedstaden har fået ny formand

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst