Østjysk havn håndterede 170.927 teu i årets første kvartal
Tirsdag 29. april 2025 kl: 11:03
Af: Redaktionen
Containerterminalen i Aarhus Havn, der er landets største erhvervshavn, håndterede i løbet af januar, februar og marts i alt hvad der svarer til 170.927 teu - 20-fods containere. Stigningen er sket i en periode, hvor den globale handel har været og fortsat er påvirkelt af turbulens med toldstodigheder mellem USA og den øvrige verden og usikkerhed med uroligheder og krig i Europa
Hos Aarhus Havn peger ledelsen på, at de 170.927 teu er mærkbart flere containere sammenlignet med samme periode sidste år, der dog var påvirket af uroligheder i det Røde Hav.
I alt har havnen i Aarhus oplevet en stigning målt i teu på over ni procent i årets første kvartal.
- Jeg er tilfreds med, at vi sammen med dansk erhvervsliv og virksomhederne på havnen leverer fremgang i containeromsætningen. Det skal ikke mindst ses i lyset af den aktuelle situation, hvor den geopolitiske usikkerhed tager til, og hvor den globale handel er under store forandringer, siger administrerende direktør i Aarhus Havn, Thomas Haber Borch, der forventer, at der ligger nogle særdeles uforudsigelige måneder og venter.
- De kommende måneder bliver meget uforudsigelige, men vi står et godt sted med en effektiv og konkurrencedygtig drift, og så har vi fået gang i nye containerruter fra nogle af de største rederier i verden, som styrker erhvervslivets muligheder i havnen, siger han videre.
I første kvartal har i alt 108 containerskibe anløbet containerterminalen i Aarhus, som drives af APM Terminals.
I 2024 blev der i alt sendt 659.886 teu over kajen i Aarhus. Over de seneste 10 år har Aarhus Havn oplevet en vækst i containere på over 35 procent.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - I 2030 skal 40 procent af salget være elektrisk
- EU-forordning om CO2-udslip og sættevogne bør ses efter
- Dansk kranproducent har købt samarbejdspartner i Holland og Belgien
- Redningskoncern forlænger rammeaftale med bilproducent
- Herning-virksomhed får europæisk støtte til udvikling af ny brintteknologi
- Trafikstyrelsen har gjort status over postmarkedet
- Kranproducent har solgt sit hovedkvarter i Højbjerg
- To mænd fra Rumænien stjal hollandsk sættevogn i Hirtshals
- Arbejde på cykelbro spærrer central bro i Midtbyen i Aarhus
- Flest el-lastbiler i Danmark har en stjerne på fronten
- Transportorganisation har set på ny bødepraksis
- Verden mangler 2,9 millioner chauffører
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




