Færgehavn i Skåne får ny direktør
Tirsdag 19. november 2024 kl: 11:44
Af: RedaktionenTrelleborgs Hamn oplyser, at Malin Collin tiltræder som ny administrerende direktør i Trelleborgs Havn, hvor hud erstatter den nuværende direktør, Jörgen Nilsson, der har valgt at søge nye udfordringer
![]() | |
|
Malin Collin kommer fra en stilling som COO i Croisette, der er en global ejendomsrådgiver, hvor hun har ansvaret for aktiviteter i fire lande. Før det arbejdede hun i 16 år i Göteborgs Havn, hvor hun havde flere ledende roller - senest som viceadministrerende direktør. Hun har stor erfaring med at lede komplekse organisationer gennem strategi-, forandrings- og udviklingsarbejde både nationalt og internationalt og har et indgående kendskab til havne-, transport- og logistiksektoren.
- Trelleborgs Havn spiller en central rolle i regionens udvikling, og jeg er stolt over at få lov til at lede virksomheden fremad. Mit fokus vil være at styrke havnens konkurrenceevne ved at investere i bæredygtighed, effektivitet og innovation. Sammen med vores kunder, medarbejdere og samarbejdspartnere vil vi sikre, at havnen fortsætter med at være en drivkraft for både lokale og globale forretninger, siger Malin Collin, der ser frem til at fortsætte arbejdet med at styrke Trelleborgs Hamnsom Skandinaviens største RoRo-havn.
Malin Collin tiltræder sin nye stilling senest i slutningen af februar næste år.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Kalundborg Havn får ladestandere til lastbiler
- Transportministeren fjerne flere regler på busområdet
- 74-årig busmekaniker sagde tak efter næsten 60 år med motorer
- Hos ingeniørvirksomhed i Nordborg banker et hjerte for elektriske løsninger til store og små køretøjer
- Limfjordshavn håndterede 2,5 millioner ton gods i 2024
- Madbude i Roskilde havde orden i deres papirer
- Tungvognskontrol udløste fartbøder til hurtigtkørende forbipassagerende
- Politiet kontrollerede 141 tunge køretøjer på rasteplads i Himmerland
- Motorvejsarbejde ved Aarhus er forsinket
- Entreprenør tog en tiptrailer med på sin nye fire-akslede og nedbyggede maskintrailer
- Svensk lastbil vinder grøn pris
- Bryggeri tester el-lastbil
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |