Dyrere materialer og arbejdskraft betyder højere pris på ny letbaneetape i Odense
Torsdag 5. september 2024 kl: 15:12
Af: Redaktionen
Næste etape af Odense Letbane vil komme til at koste 1,777 milliarder kroner. Det er 292 millioner kroner mere end hidtil forventet. Det oplyste Odense Kommune ved en pressebriefing onsdag
Årsagen er, at priserne på materiale og arbejdskraft er steget, så den hidtil antage pris for etape to er steget fra 1,485 milliarder kroner til 1,777 milliarder kroner.
Odense Kommune skal bidrage med 150 millioner kroner til prisstigningen. Det vil ifølge TV 2 Fyn ske ved, at kommunen sparer 15 millioner kroner mere op om året, som øremærkes anlægsarbejdet, end kommunen gør i dag.
Etape to af Odense Letbane skal gå mellem Vollsmose og Seden i Odenses nordøstlige bydel og Korsløkke i det centrale Odense, hvor det vil være muligt at skifte til letbanens nuværende forbindelser .
Etape to omfatter 4,9 kilometer nye skinner, otte nye tog og ti nye stationer.
Etape 2 af Odense Letbane er ikke vedtaget endnu.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Region investerer i otte nye letbanetog
- Svensk togopertør begynder at køre mellem Stockholm og Hamburg via København og Kolding
- Færdselspolitiet og Færdselsstyrelsen gennemførte særlig indsats rettet mod taxier
- Over to millioner tjekker ind med Rejsekort-app
- Hver femte unge har brugt pirattaxi
- Pirater i taxi hævede 100.000 kroner
- Bruttoprisen på dieselolie har svinget 1.80 kroner i løbet af året
- Energisekslaber får forbud mod vejledende priser på brændstof
- Bekendtgørelse om hastighedsbegrænsere træder i kraft
- Magasinet Bus 11 - 2025 er udkommet
- 30 millioner kroner skal gavne fremtidens uddannelse, grøn mobilitet og miljø
- Passagerne er tilfredse med flextrafikken i Region Midtjylland
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





