Færgerederi oplever øget efterspørgsel op til vinterferien
Tirsdag 7. februar 2023 kl: 11:49
Af: RedaktionenAntallet af forudbestilte færgebilletter til Scnadlines ruter mellem Danmark og Tyskland til dagene op til vinterferien ligger på det dobbelte i forhold til 2019. Det giver travlhed og flere udsolgte afgange
På Scandlines-ruten Gedser-Rostock er flere afgange fredag 10. og lørdag 11. februar 2023 udsolgt, ligesom afgange fredag 10. om morgenen, sidst på eftermiddagen og først på aftenen er udsolgt på Rødby- Puttgarden. Generelt er der fyldt godt op på Scandlines’ færger sydover.
- Vi anbefaler altid vores passagerer at booke forud - særligt på Gedser- Rostock, hvor der afgang hver anden time. På Rødby-Puttgarden sejler vi hver halve time døgnet rundt, så der er altid en færge, der passer. Det bliver til over 60 afgange i døgnet, siger kommunikationschef Anette Ustrup Svendsen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Rederi har solgt den sidste danske statsisbryder
- Dansk skibsfart bør være en del af totalforsvaret
- Færgerederi oplever stigende efterspørgsel
- Tysk mand var syg - faldt om og døde på dækket
- Dansk maritim forskning styrkes yderligere
- Havn i Thy får anløb af containerskib
- Havnearbejdere i København har nedlagt arbejdet
- Rederiorganisation lægger kursen mod fremtiden
- Forberedelserne til nedsænkning af tunnelelementer i Femern Bælt er i gang
- Danmark er verdens niende største søfartsnation
- To elektriske søstre sejler mellem øer
- Sagsbehandlingstider for søfarende er på et lavt niveau
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




