Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Klima-, Energi- og Forsyningsministeren har fået særlig rådgiver

Onsdag 18. januar 2023 kl: 11:32
Af: Redaktionen

Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet oplyser, at Rasmus Bønneland, der blandt andet har været politisk rådgiver i Venstre, er ansat som særlig rådgiver for Lars Aagaard (M), der er Klima-, Energi- og Forsyningsminister i SVM-Regeringen

Rasmus Bønneland skal som særlig rådgiver bistå klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard i det regeringspolitiske arbejde.


- Jeg er utrolig glad for, at Rasmus har takket ja til at komme med på holdet og blive særlig rådgiver for mig. Han er en både dygtig og omgængelig fyr. Rasmus har solid erfaring med politisk rådgivning fra både erhvervslivet og Christiansborg samt et stort kendskab til klima- og energiområdet. Han er god til finde brede løsninger, som mange kan se sig selv i, og han kommer til at hjælpe mig og regeringen med at gøre mål til konkret handling, siger Lars Aagaard.


Rasmus Bønneland kommer fra en stilling som direktør for public affairs i RadiusCPH, og han har tidligere været public affairs-chef i Dansk Energi. Han har også en baggrund som Lead Public Affairs Advisor i Ørsted samt en fortid som politisk rådgiver i Venstre.


Han er uddannet cand.scient.pol. fra Københavns Universitet og har en tillægsuddannelse fra Danmarks Medie- og Journalisthøjskole.


Rasmus Bønneland tiltræder stillingen som særlig rådgiver for Lars Aagaard tirsdag 24. januar.


Om Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet:
I Klima-, Energi og Forsyningsministeriet arbejder for målet om at reducere udledningen af drivhusgasser med 70 procent i Danmark i 2030 og for et visionært, grønt lederskab både i Danmark og ude i verden.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Flest el-lastbiler i Danmark har en stjerne på fronten
- Dansk konsortium skal bygge nye fartøjer til Søværnet
- - Prioritering er positivt, men strømmen skal hurtigere frem
- Det er et vigtigt skridt for grøn transport
- Politisk flertal er enige om en akutplan for elnettet
- To store batterimoduler kan lagre energi til tre-fire færgeture
- Færger med el-motorer vil sejle over halvdelen af afgangene
- Ny teknologi og dyrere billetter skal få luftfartens klimabelastning ned
- Udbyder af tankkort lancerer ladekort til el-lastbiler
- Olie udgør over halvdelen af energiforbruget i 17 brancher
- Transportministeren har fundet penge til busruter
- Konklusioner om EU's strategi for den maritime industri er blevet godkendt

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst