Tre EU-lande mangler at gennemføre bestemmeler om elektronisk opkrævning af vejafgifter
Fredag 25. november 2022 kl: 13:59
Af: RedaktionenEU-Kommissionen opfordrer Finland, Tyskland og Italien til fuldt ud at gennemføre EU-reglerne om elektronisk opkrævning af vejafgifter
De tre nævnte EU-landen har ifølge EU-Kommissionen endnu ikke fuldt ud gennemført alle de nødvendige bestemmelser i direktivet om interoperabilitet mellem elektroniske vejafgiftssystemer - EETS-system - i EU i den nationale ret i landene.
EETS er et vejafgiftssystem, som EU-trafikanter kan betale til med en enkelt abonnementsaftale med en enkelt tjenesteudbyder og en enkelt enhed i køretøjet, der omfatter alle medlemsstater.
Den nævnte direktiv har to formå:
- at sikre interoperabilitet mellem elektroniske vejafgiftssystemer
- at lette udvekslingen på tværs af landegrænser af oplysninger, når vejafgifter ikke er blevet betalt
Fristen for at gennemføre direktivet var 19. oktober 2021. EU-Kommissionen har efter en vurdering konkluderet, at reglerne ikke er blevet gennemført fuldt ud i de tre berørte medlemsstater. EU-Kommissionen har derfor sendt såkaldte åbningsskrivelser til Finland, Tyskland og Italien, som nu har to måneder til at besvare åbningsskrivelsen og afhjælpe de mangler, som EU-Kommissionen har påpeget.
Hvis EU-Kommissionen ikke modtager et tilfredsstillende svar, kan den beslutte at afgive en begrundet udtalelse som næste skridt.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - September bød på færre nye lastbiler
- Antallet af nyregistreringer er faldet
- Fagforbund peger på gode takter i finanslovsforslag
- Ny bekendtgørelse vil ændre reglerne om medbringertruck
- Seniorer og ikke-vestlige indvandrere driver den høje beskæftigelse
- Vognmand tog tre fire-akslede i én ordre
- Fire-akslet gardintrailer har ekstra lange gardiner
- Lastbilchauffør kørte som spøgelsesbilist på motorvej ved Horsens
- Regeringen vil afsætte 3,2 milliarder kroner til elektrificering
- Chauffør er blevet dømt for tabt metal på motorvej
- Forsvaret opretter midlertidigt militært område på havnen i Aarhus
- Polsk støtte til tysk lastbilfabrik er uforenelig med statsstøtteregler
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




