Lastbiler advarer om levende væsner i den blinde vinkel
Tirsdag 23. november 2021 kl: 10:52
Af: Redaktionen
Transportvirksomheden HSC A/S Transport og Spedition, der har hovedsæde i Glostrup, har fået leveret to nye lastbiler biler til sin sektion Miljø & Affald. De to nye biler er de første af i alt 18 lastbiler, der alle leveres med en ny teknologi, der registrerer og advarer chaufføren, hvis der er levende væsner i bilens blinde vinkel
![]() |
HCS havde midt i oktober produktdemonstration på en af de første nye HCS biler, der er udstyret med Scania’s blindspot-system - Blind Spot Detection.
Systemet overvåger højre side af køretøjet og advarer med lys og lyd chaufføren, hvis der er et levende væsen i denne zone. Systemet suppleres af videoovervågning af højre side, hvis chaufføren skal til at dreje til højre.
HCS har i første omgang bestilt blindspot til 18 nye biler i Miljø & Affald-sektionen, og har foreløbig fået leveret to biler med blindspot systemet.
Tidligere i år kunne HSC som den første virksomhed tage et andet sikkerhedstiltag i brug, som både forebygger højresvingsulykker og letter chaufførernes arbejdsmiljø, da HSC tog den første Scania med City Door-førerhus i brug.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Energiselskab åbner nyt anlæg med diesel og AdBlue til tunge køretøjer i Næstved
- Langeskov-vognmand tager tre nye med gående gulv i brug
- Færge til ø i Lillebælt har sejlet i 50 år
- Større ro/pax-færge skal øge kapaciteten over Østersøen
- Containertransportør har fået fem på stribe - to gange
- Hobro-vognmand køber vognmandsforretning i Fjelsø
- Genanvendelse i anlægsprojekter kan spare op til 90 procent af råstofferne og skære ned på lastbiltransporterne
- Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Direktør forlader autotransportør efter halvandet år
- Polsk mand blev taget med godt halvanden million cigarettet i varerummet
- Lastbil væltede under arbejde med kran
- 65-årig mand mistede livet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |






