Truck-center får ny direktør
Tirsdag 11. maj 2021 kl: 15:26
Af: Redaktionen40-årige Bjørn Hammar tiltrådte 1. maj stillingen som chef for Volvo Truck Center Taastrup, der er en del af Volvo Danmarks eget forhandlernetværk Volvo Truck Center. Som Truck Center chef får Bjørn Hammar det overordnede ansvar for værksted, reservedele og medarbejdere i Taastrup-afdelingen
![]() | |
|
- Jeg har set frem til at starte her hos Volvo Truck Center Taastrup, og glæder mig til at gøre vores flotte hoveddomicil endnu mere attraktivt end det allerede er. Vi skal være kundernes første valg, siger Bjørn Hammar, der ser frem til at møde de mange kunder, der hver dag besøger truck-centeret.
I forhold til medarbejderne i Truck Centret, vil Bjørn Hammar have fokus på uddannelse og udvikling af kompetencer hos både mekanikere, funktionærer, lærlinge og elever.
Bjørn Hammar er 40 år, gift og har to børn. Familien bor i Tune.
Volvo Truck Center består af 270 medarbejdere fordelt på syv filialer i Taastrup, Hillerød, Aarhus, Randers, Aalborg, Holstebro og Viborg. Volvo Truck Center er en del af Volvo Danmark og er ansvarlige for salg og service af Volvo Trucks og Renault Trucks.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - De elektriske har en andel på godt otte procent
- På fire måneder er der nyregistreret 129 nye af slagsen
- Antallet af nyregistrerede kørte fra 11 til 29
- Antallet blev det samme som sidste år
- Tre trækkere fra transportvirksomhed fra Billund trak afsted med tre tre-akslede trailere
- Asfaltindustrien advarer mod pirater
- Motorvej ved Horsens bliver lukket i 18 timer
- Tre-akslet maskintrailer har dobbelt udtræk
- Transportkoncern testede Formel-1 transport med tog
- Vognmand er sigtet for millionbedrageri
- Fire-akslet trailer med gående gulv skal køre hos vognmand i Salling
- Kølemaskiner leverer øget brændstofeffektivitet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)



