Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Intermodal togoperatør udvider forbindelser til Østeuropa

Onsdag 14. april 2021 kl: 21:00
Af: Redaktionen

Intermodal togoperatør udvider forbindelser til Østeuropa

Selskabet TX Logistik, der blev grundlagt i 1999 og i dag er ejet af Mercitalia Logistics S.p.A. - et datterselskab i det italienske statslige selskab Ferrovie dello Stato Italiane - udvider forbindelsen mellem Tyskland og Rumænien fra fem til syv ugentlige forbindelser hver vej

Udvidelsen bliver sat på skinner 10. maj, hvor togene vil køre mellem CTS Container Terminal i Köln-Niehl i det vestlige Tyskland og Trade Trans Terminal Curtici i Rumænien tæt på grænsen ti Ungarn.


Hver togstamme vil have plads til 44 enheder - sættevogne, tank-, bulk eller 45-fods containere.


TX Logistik oplyser, at selskabet også benytter NiKRASA-udstyr, som åbner for, at sættevogne, der ikke umiddelbart er bygget til intermodal transport, hvor de bliver løftet på og af togene med kran, også kan komme med.  



NiKRASA-udstyr er et system, som en almindelig sættevogn bliver kørt ind på, og som efterføgende betyder, at sættevognen kan løftes om bord på toget med kran. (Foto: TX Logistik)






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Litauisk transportkoncern styrker sine aktiviteter i Polen
- Vognmandsorganisation tager positivt i mod EU's planer om investeringer i militær mobilitet og beredskab
- Vognmand på Lolland har fået bådtrailer til både nye og gamle både
- Myndigheder har bedt om mere tid - transportorganisation accepterer
- Tyve var på dieselrov i majnatten
- Pakkedistributør har indgået en netværksaftale med stor dagligvarekoncern
- Fire-akslet tip-trailer kan rumme 83 kubikmeter skrot
- Arbejdet med at styrke totalberedskabet på Bornholm går i gang
- Palletyve kørte i rusten vogn
- Landets 117 godshavne håndterede 95,1 millioner ton
- Chauffør opdagede, at der manglede diesel i tanken
- Containeromsætningen voksede med 13 procent over tre måneder

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst