Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Transport-virksomhed med speciale i specielle opgaver har taget ny selvkørende kran i brug

Mandag 23. november 2020 kl: 10:38
Af: Redaktionen

Transport-virksomhed med speciale i specielle opgaver har taget ny selvkørende kran i brug

Opbyggervirksomheden Sawo, der først og fremmest er kendt for opbygninger af lastbiler med kraner og hejs, har også andet end lastbilmontering på programmet - eksempelvis en selvkørende kran fra Hoeflon, som kan være på ladet af en lastbil på vej til og fra opgaven, som den så klarer uden behov for hjælp fra lastbilens hydraulik

Sawo har fornyligt haft Danmarks-premiere på levering af den første Hoeflon C30e-kran. Modtageren var BMS' afdeling i Hinnerup ved Aarhus.


Hoeflon Kompakt-kranen er en 100 procent batteridrevet kran på 30 t/m. Kranen har en egenvægt på 8.000 kg og en maksimal løftekapacitet på 9.000 kg. Det kompakte design med en bredde på 1.170 mm og en højde på 2.000 mm gør den fremragende til at køre, hvor pladsen er trang. Kranen er blandt andet udstyret med hydraulisk spil, flyjib samt Hoeflink - et system, som giver ejer, Hoeflon og SAWO adgang til at læse data fra kranen. Med Hoeflink kan man se, hvordan brugeren har opstillet kranen, eventuelle fejl, tracke kranen og se, hvor meget kranen anvendes. 




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Genanvendelse i anlægsprojekter kan spare op til 90 procent af råstofferne og skære ned på lastbiltransporterne
- Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Direktør forlader autotransportør efter halvandet år
- Polsk mand blev taget med godt halvanden million cigarettet i varerummet
- Lastbil væltede under arbejde med kran
- 65-årig mand mistede livet
- Vognmænd betaler prisen for manglende styr på udbygning af elnet
- Styringen af udbygningen af elnettet er meget utilfredsstillende
- Affaldsvirksomheder inviterer inden for på deres anlæg
- Tip-trailer har tvangsstyret bagerste aksel
- Bygherrer går sammen om fælles digitale spilleregler for infrastruktur og anlæg
- Producent af elektriske varebiler har stadig dieselbiler på programmet

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst