Logistikcenter sætter fokus på kerneydelser
Torsdag 13. august 2020 kl: 15:52
Af: Redaktionen
Aarhus Logistics Center - ALC - har, som vi kunne fortælle her på transportnyhederne.dk i sidste uge, overdraget sine containeraktiviteter til APM Terminals. Overdragelsen betyder, at ALC fremadrettet vil fokusere på den eksisterende kerneforretning, hvor virksomheden har en solid position i Aarhus. ALC råder over en moderne maskinpark samt 50.000 kvadratmeter lagerfaciliteter, der omfatter lagerkapacitet godkendt til fødevarer
- Gennem de seneste år har vi set en god udvkling i vores kundeportefølje, ligesom vi har optimeret og udvidet vores vifte af serviceydelser. Vi vil de næste år fortsat have fokus på at udvikle vores kerneforretning til gavn for både eksisterende og nye kunder. Frasalget af containerterminalen giver os mulighed for at samle kræfterne omkring de aktiviteter, der har været grundstenen - og fortsat vil være grundstenen - i ALC’s forretning, siger Jan Dam Poulsen, der er administrerende direktør i ALC.
Indenfor stevedoring har ALC specialiseret sig i at håndtere et bredt udsnit af skibslaster og former for gods. Servicen omfatter konventionelle laster, bulklaster samt ro/ro - ligesom ALC de seneste år har opbygget stor erfaring inden for projektgods og heavy lift med blandt andet håndtering af et stort antal vindmøllekomponenter.
Indenfor lager og distribution håndterer ALC både store og små opgaver. Baseret på kundernes behov kan ALC tilbyde tilpassede lagerløsninger, pick & pack, emballering, cross docking og distribution.
- Vi arbejder sammen med vores kunder om at effektivisere og optimere deres logistikflow. Det gør vi med respekt for sikkerhed og miljø, som er væsentlige elementer hos ALC. Vi prioriterer vores arbejdsmiljø, så vi kan fastholde den højeste sikkerhed og et sundt arbejdsmiljø for vores medarbejdere og samarbejdspartnere, siger Jan Dam Poulsen.
Om ALC - Aarhus Logistics Center
- ALC blev grundlagt i 2010 ved sammenlægning af flere virksomheder på Aarhus Havn
- I 2015 blev forretningen styrket og udvidet gennem opkøb af Cargo Service
- ALC beskæftiger i dag omkring 60 faste medarbejdere
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Antallet af nyregistrerede varebiler er faldet
- Antallet af nyregistrerede lastbiler steg markant i juni
- Grønberg-virksomhed med fokus på træ har fået to nye fire-akslede forvogne
- Landbrugsvirksomhed kan transportere afgrøder i ny fire-akslet tip-trailer
- 50-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler
- Hundefører så tung lastbil på vejen
- Transportcenter får besøg af 63 EU-transportattacheer
- Næste uge gennemfører Motorstyrelsen en større kontrol på Fyn
- Lastbil- og bus leverandør udnævner to nye direktører
- Politiet tjekkede dyretransporter på Bornholm
- Transportministeren ophæver 25 timers-reglen for parkering på statslige rastepladser
- - Fantastiske nyheder for branchen
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |