Klik venligst

Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
NYT PROJEKT OM UNGE OG CYKLER:

Hvad kan få gymnasieelever til at tage cyklen

Tirsdag 15. september 2026 kl: 13:28
Af: Redaktionen

Det Nationale Videnscenter for Cykelfremme skal i et nyt projekt undersøge og afprøve, hvilke indsatser der kan gøre cyklen til et mere attraktivt transportvalg blandt gymnasieelever. Baggrunden er, at mange unge i dag bevæger sig mindre i hverdagen, og at cyklen ikke nødvendigvis spiller den samme naturlige rolle i de unges transportvaner som tidligere

I samarbejde med eksterne rådgivere afprøver Det Nationale Videnscenter for Cykelfremme under Vejdirektoratet en række konkrete initiativer på Virum Gymnasium, Rosborg Gymnasium i Vejle og Sct. Knuds Gymnasium i Odense. 


Formålet er at få flere elever op på cyklen, fastholde de nuværende cyklister og blive klogere på, hvad der motiverer unge til at vælge cyklen i hverdagen.


- Hvis flere unge skal vælge cyklen i hverdagen, kræver det, at vi bliver klogere på, hvad der motiverer dem, og hvordan vi kan understøtte de gode valg lokalt. Det Nationale Videnscenter for Cykelfremme spiller en vigtig rolle ved at samle viden, teste nye løsninger og dele erfaringer, så endnu flere kan få glæde af det, der virker, siger by-, land- og transportminister Signe Munk (SF).


Fra gratis kaffe til nye fællesskaber omkring cyklen
Projektet bygger på en erkendelse af, at det ikke nødvendigvis er nok at fortælle unge om fordelene ved at cykle. Derfor tager initiativerne udgangspunkt i adfærd, fællesskab og oplevelser.


På nogle gymnasier bliver elever, der ankommer på cykel, mødt med en såkaldt "optursankomst", hvor cykelturen belønnes med eksempelvis gratis kaffe og en positiv start på dagen. 


På andre gymnasier etableres spejle og faciliteter ved cykelparkeringen, der gør det nemmere at gøre sig klar efter cykelturen.


Derudover afprøves et initiativ, hvor områder, der normalt bruges til bilparkering, midlertidigt omdannes til opholdsarealer for eleverne. 


Tanken er både at skabe attraktive mødesteder og at sætte fokus på, hvordan pladsen omkring gymnasiet kan bruges på nye måder.


Viden om, hvad der virker
Forsøgene skal løbende evalueres gennem observationer, interviews og registreringer på de deltagende gymnasier. 


På den måde kan projektet ikke alene måle effekten af de enkelte initiativer, men også blive klogere på de barrierer og motivationsfaktorer, der har betydning for unges transportvalg. 


- Vi ved, at det generelt er svært at ændre menneskers transportvaner. Samtidig mangler vi viden om, hvad der får unge til at vælge cyklen frem for bilen eller den kollektive transport. Gymnasietiden kan være afgørende, fordi de vaner, der etableres her, ofte følger os videre i livet. Derfor er det vigtigt at afprøve konkrete initiativer og få mere viden om, hvad der faktisk motiverer unge til at træffe bæredygtige transportvalg, siger Anna Dinesen fra Det Nationale Videnscenter for Cykelfremme.


Erfaringerne fra projektet skal efterfølgende samles og deles, så de kan bruges i arbejdet med at styrke cykling blandt unge i hele landet.


Samtidig spiller forældrene fortsat en vigtig rolle for de unges transportvaner. Derfor vil den næste fase af projektet have fokus på, hvordan forældre kan nås med indsatser, der understøtter de unges valg af cyklen.


Fakta om Det Nationale Videnscenter for Cykelfremme:
• Som led i Cyklens År i 2022 blev der med midler fra Infrastrukturplan 2035 etableret et nationalt videnscenter for cykelfremme.
Videnscenteret arbejder med at indsamle og formidle viden om cykling i Danmark, så kommende investeringer og indsatser kan baseres på et solidt vidensgrundlag.

• Med infrastrukturaftalen blev der afsat 4 millioner kroner til etableringen af centeret og 2 millioner kroner årligt frem til 2025. Derudover er centeret efterfølgende blevet tilført midler via cykelpuljen.

• Forligskredsen bag Infrastrukturplan 2035 står bag oprettelsen og videreførelsen af centeret, men har ikke indflydelse på valg af konkrete projekter og aktiviteter.



Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Brand i teknikhytte betyder færre tog på Vestfyn
- Regeringen vil sikre direkte tog til Struer
- Klimarådet anbefaler højere afgifter på flyrejser
- Limfjordslufthavn er blevet kåret som Danmarks bedste - fem ud af seks gange
- Togselskab køber gennemprøvede batteritog til kort lokalbane
- DSB holder fast i fokus på levering af nye tog
- Rigsrevisionen har set på DSB’s køb af nye tog
- Statsrevisorernes havde bemærkninger til beretningen om nye tog til DSB
- Hjertestartere i tog får ekstra opmærksomhed
- To synshaller i Padborg og Aabenraa bliver en del af landsdækkende kæde
- Busbaner er til busser
- Politisk flertal vil fordele 100 millioner kroner til kollektiv transport på landet

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst