Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Sjællandske buspassagerer betjenes af 794 el-busser

Mandag 30. marts 2026 kl: 10:32
Af: Redaktionen

Søndag 29. marts satte busoperatører, der kører for trafikselskabet Movia på Sjælland inklusiv Hovedstaden, 62 nye el-busser i drift. Busserne blev sat ind på tre buslinier i hovedstadsområdet og bragte det samlede antal e-busser i Movia's område op på 794. Derned er 72 procent af alle Movia's driftsbusser blevet udskiftet med el-busser

De nye elbusser er indsat på linierne 19, 350S og 5C og de kommer dermed til at køre i Region Hovedstaden samt Brøndby, Frederiksberg, Glostrup, Herlev, Københavns, Rødovre og Tårnby Kommuner.
 


På linje 5C, der er Danmarks travleste buslinie med cirka 17 millioner årlige passagerer, er der indsat 37 nye el-busser, mens der på  linie 19 er indsat 15 el-busser og 10 på Linie 350S.
 

Indsættelsen af de nye el-busser betyder, at CO2-udledningen fra Movia's busser reduceres med 2.000 tons om året. Den samlede årlige reduktion baseret på omstillingen til emissionsfri drift på hele Sjælland og øerne er dermed nået op på 54.000 tons CO2.
 


Movia indsatte de første elbusser i den daglige drift tilbage i 2019. Det skete som en konsekvens af, at Movia og dets ejere - de 45 kommuner og to regioner på Sjælland - tilbage i 2016 vedtog en målsætning om, at halvdelen af busserne skulle køre på el i 2030. Et mål, der ved fælles vilje til handling blev nået i 2024.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Forsøg med med vejafgifter for personbiler er afsluttet med en rapport
- Tankstationer må ikke reservere urimeligt høje beløb på forbrugernes konti
- Cyklen og toget er hinandens bedste venner
- Høje brændstofpriser får bilister til at sætte farten ned
- Kulde og høje priser på benzin og diesel fik flere til at vælge vandvejen
- Sporarbejde i Aarhus betyder busser i stedet for letbanetog til Odder
- Aarhus-entreprenør med jernbanespeciale skal modernisere Københavns Hovedbanegård
- Københavns Hovedbanegård skal moderniseres - arbejdet vil stå på til en gang i 2028
- Færgefragten hos rederikoncern steg i marts
- 14-årig stjal bybus i Norge og kørte til Sverige
- Energiselskab åbner nyt anlæg med diesel og AdBlue til tunge køretøjer i Næstved
- Konstruktion over banegrav er svækket - cykelparkering lukker øjeblikkeligt

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst