Lastbilchauffør er blevet sigtet efter jernbaneulykke
Mandag 9. marts 2026 kl: 12:38
Af: RedaktionenSyd- & Sønderjyllands Politi har sigtet den 63-årige lastbilchauffør, som kørte ud foran et tog i en jernbaneoverkørsel ved Bjerndrup mellem Tinglev og Kliplev fredag 15. august sidste år. Ved ulykken mistede en person livet, mens to personer blev alvorligt kvæstet og 22 passagerer kom til skade. Der var omkring 100 passagerer med toget
Syd- & Sønderjyllands Politi oplyser videre, at efterforskningen har ført frem til, at der er grundlag for at sigte den 63-årige mand for uagtsomt manddrab, uagtsom legemsbeskadigelse og forsætlig fareforvoldelse, samt for overtrædelse af færdselsloven ved ikke at udvise agtpågivenhed ved passage af en jernbaneoverskæring.
Da politiets efterforskning fortsætter, har Syd- & Sønderjyllands politi ikke yderligere oplysninger.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tre tre-akslede tip-kærrer er sendt til Demstrup
- Flere køretøjer får solceller på taget
- Chauffør kørte med krogen oppe og ramte en bro
- Distributør af kommunal post risikere at blive opsagt af Odense Kommune
- Chauffør fik sin trækker koblet fra brændende sættevogn
- Leder af transportfirma i Litauen underbetalte op mod 200 lastbilchauffører
- Politiet kontrollerede tunge køretøjer på Bornholm
- Sydtysk transportvirksomhed lejede udenlandske chauffører uden tilladelse
- Opgraderet ladeinfrastruktur øger effektivitet og begrænser afhængighed
- Transportkoncern kom op på 151 el-lastbiler, da to nye blev taget i brug
- Østrigsk virksomhed er begyndt at samle el-lastbiler for kinesisk selskab
- Påhængsvogn med tre-aksler er blevet overført til Snoghøj
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |



