Transportfond støtter 26 projekter
Torsdag 11. december 2025 kl: 13:51
Af: RedaktionenFDE Fonden, der blev stiftet af transportorganisationen ITD i 2009 med en grundkapital på 30 millioner kroner, har ved årets anden runde uddelt 1,2 millioner kroner til projekter, der styrker transportbranchen - fra nye undervisningsmaterialer og trafiksikkerhed til faglige forløb og unges vej ind i branchen
FDE Fondens bestyrelse oplyser, at ansøgningsfeltet var bredt og omfattede i alt 31 projekter, hvor der blev ansøgt om støtte for i alt 2 millioner kroner - Fondens bestyrelse har kunnet imødekomme 26 af dem helt eller delvist.
- Vi er stolte af at kunne støtte så mange stærke initiativer. FDE Fonden har som formål at give noget tilbage til branchen, og de projekter, vi har valgt, skaber værdi både for fagligheden, for fællesskabet og for næste generation af chauffører og transportmedarbejdere, siger FDE Fondens formand Jens Iwer Petersen, der gennem mange år var direktør for ITD.
De støttede projekter viser en stor bredde i årets ansøgningsfelt. Flere projekter har til formål at styrke undervisning og faglighed i branchen gennem nye læringsmaterialer, undervisningsteknologi og faglige forløb.
Årets uddeling omfatter blandt andet:
- Udvikling af nyt læringsmateriale målrettet børn via Børnenes Trafikskole
- Podcastserien “Unge bag rattet”, der giver unge et indblik i chaufførfaget
- Droner og lagerautomater til undervisningsbrug (Omtalt her på transportnyhederne.dk onsdag 10. december)
- Tilskud til diverse transportrelaterede studieture (Omtalt her på transportnyhederne.dk onsdag 10. december)
En samlet oversigt over de støttede projekter kan ses på fondens hjemmeside - klik her:
Næste ansøgningsrunde til FDE Fonden har deadline tirsdag 31. marts 2026. Fonden opfordrer alle relevante aktører i og omkring transportbranchen til at ansøge.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Hurtigfærge er sendt på værft i Frederikshavn
- - Der er behov for et grænseoverskridende samarbejde om kapacitet og redundans for transport over Øresund
- Svensk udspil presser på for beslutning om en fast HH-forbindelse
- Transportfond vil uddele penge til udvikling af vejgodstransporten
- Fagforeninger vil slå tre afdelinger sammen
- Fire-akslet trailer har knap 15 meter gående gulv
- Bro mellem Siø og Langeland skal repareres
- Ny regering skal handle hurtigt på vejafgift og bureaukrati
- Folketingsvalg betyder, at fremsatte lovforslag bortfalder
- Overskudsjord bliver grundlag for miljøcenter nær Aalborg Havn
- Vi kræver at arbejdsmiljøet styrkes på vores arbejdspladser.
- Lastbilimportør har styrket sit mandskab med en kvinde
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





