Forsvaret køber lufthavnsanlæg på Djursland
Søndag 7. december 2025 kl: 21:16
Af: RedaktionenForsvaret har indgået aftale om køb af de flyoperative anlæg i Aarhus Airport ved Tirstrup på Djursland. Aarhus Lufthavn - eller Flyvestation Tirstrup - der blev anlagt af den tyske besættelsesmagt i 1946, omfattede frem til 1998 både en civil del og en militærdel
Forsvaret har indgået aftale om køb af de flyoperative anlæg i Aarhus Airport. Købet skal sikre, at Forsvaret til enhver tid kan anvende og tilpasse anlæggene i sammenhæng med Forsvarets tilstødende arealer som beredskabslufthavn og dermed opretholde et tidssvarende og fleksibelt beredskab
- Rådighed over de flyoperative anlæg i Aarhus Lufthavn styrker vores og allierede flyenheders fleksibilitet og kampkraft i rammen af det kollektive forsvar, siger chef for Flyvevåbnet generalmajor Jan Dam.
Området rummer i dag militære faciliteter ejet af Forsvaret, blandt andet fly-shelters og depotområder, ligesom det ligger strategisk placeret i forhold til værtsnationsstøtte, hvor materiel og personel kan ankomme via Aarhus Havn.
Med købet overtager Forsvaret ejerskabet af de flyoperative anlæg i lufthavnen. Det vil sige landingsbanen med tilhørende taxibaner, kontroltårn, beredskabsbygning og tilhørende arealer.
Aarhus Airport kan fortsat anvende landingsbane og taxibaner i forbindelse med den civile beflyvning.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - 17 millioner pakker er sendt til Danmark fra webshop'er uden for EU
- Ny teknologi og dyrere billetter skal få luftfartens klimabelastning ned
- Norsk speditionsvirksomhed får danske ejere
- Tunge forsendelser kan også komme med fly
- Norsk flyselskab løftede 2,6 millioner passager i luften i maj
- Speditionsvirksomhed er blandt Danmarks bedst ledede virksomheder
- Passagertallet steg med godt ti procent i lufthavn på Djursland
- Passagertallet nåede nyt højdepunkt i lufthavnen på Amager
- Lufthavn havde 3,1 procent flere passagerer i maj
- Lufthavn tager ny sikkerhedskontrol med 20 spor i brug
- Transport- og logistikvirksomhed i Herning øgede sin omsætning
- Investeringer prægede det nordiske resultatet hos tysk transport- og logistikkoncern
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





