Færge blev blæst ud af kurs - og ind på en sandbanke
Torsdag 22. maj 2025 kl: 11:59
Af: Redaktionen
Færgen »Frigg Sydfyen« i Fynshav i marts. (Foto: Rolf Brems)
Torsdag morgen stødte Alslinjens færge »Frigg Sydfyen«, der sejler mellem Bøjden på Sydvestfyn og Fynshav på Als, på grund kort efter afgang fra Bøjden. Et kraftigt vindstød blæse færge ud af kurs og ind på en sandbanke
Ifølge PR- og kommunikationschef Jesper Maack fra Molslinjen, der blandt andet driver Alslinjen, oplyser, at færgens besætning har forsøgt at få færgen fri af sandbanken ved egen kraft - men uden held.
Rederiet oplyser videre, at der er slæbebåde på vej fra Svendborg, som skal forsøge at trække færgen fri. Inden den kan sættes i ind på ruten igen, skal den undersøges af dykkere.
Hvis færgen er uskadt, forventer Molslinjen, at færgefarten på Alslinjen kan genoptages i torsdag eftermiddag ved 16-tiden.
Om bord på »Frigg Sydfyen« er der 50 passagerer, færgens besætning og 21 biler.
Færgen »Frigg Sydfyen« blev bygget på Svendborg Skibsværft i 1984.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Havneselskab og tøjkoncern arbejder med mindre CO2-belastning
- Nyt digitalt søkort skal beskytte biodiversiteten i danske farvande
- Giftig kemi fra skibe i kystnære områder får lovgivning i mod sig
- Danmarks største containerhavn håndterede 30 procent flere containere i maj
- Øresundshavne nåede over en milliard svenske kroner i omsætning
- Containerterminal ved Øresund har fået endnu en kran
- Tøjkoncern får mere plads i tørhavn ved Taulov
- Høje skibe lægger til kaj i Esbjerg
- El-færge er sat i drift
- Fragtmængderne steg i maj
- Færgerederi ombygger to færger til hybriddrift
- Regeringen bør udbygge og etablere syv superhavne
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |