Lufthavn får lynladere til taxier og personbiler
Fredag 2. maj 2025 kl: 10:48
Af: RedaktionenAalborg Lufthavn og energiselskabet Norlys har indgået en aftale om etablering af en ny lynladepark, som forventes at stå klar i januar 2026. Lynladeparken skal sikre hurtig og effektiv opladning af el-taxier og private el-biler
Den nye lynladepark ved Aalborg Lufthavn vil imødekomme det stigende antal elbiler, der kører til og fra lufthavnen. Ladeparken vil blive placeret i lufthavnens nærområde for at sikre nem adgang for rejsende og de taxi-chauffører, der har deres daglige gang i lufthavnen. Hertil kommer, at lynladeparken vil blive placeret med nem adgang fra den kommende tredie limfjordsforbindelse.
Lynladerne er på 400kW og kan derfor lade el-biler hurtigere op, end det kan ske ved de fleste andre eksisterende ladeparker. Det kommer både taxic-hauffører og private bilister til gode. Samtidig understøtter ladeparken det hastigt stigende antal elbiler, der i dag kører på vejene i Nordjylland. 57 procent af alle nyregistrerede biler i Nordjylland sidste var el-biler, hvilket var omkring seks procentpoint over landsgennemsnittet.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Brændstofleverandør i Hobro har solgt sin virksomhed
- EU-Kommissionen bekræfter, at regummierede dæk opfylder EU's bæredygtighedskriterier
- Energiselskab åbner lynladeanlæg til lastbiler i Kolding
- Færgerederi ombygger to færger til hybriddrift
- Rastepladser på E45 i Sønderjylland bliver udbygget med lynladestandere
- Svensk afgiftsændring påvirkede salget af dieselolie og Danmarks CO2-regnskab
- CO2-udledningen fra vejtransporten falder
- Lastbilimportør vil hjælpe vognmænd med at søge puljemidler
- Dagligvarerkoncern kører flere elektriske varebiler ind i hjemmeleveringen
- Dieselmanipulation udløser straffe til fire personer hos tysk bilkoncern
- Fredag 23. maj 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Batteri-elektrisk lastbil med diesel generator levede op til forventningen
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Titel: | ||
Kommentar: | ||
Navn: | ||
Email: | ||
Adresse: | ||
By: | ||
Indtast bogstaverne: ÆØÅ | - så hjælper du os med at undgå spam. | |
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |