Lufthavn får lynladere til taxier og personbiler
Fredag 2. maj 2025 kl: 10:48
Af: RedaktionenAalborg Lufthavn og energiselskabet Norlys har indgået en aftale om etablering af en ny lynladepark, som forventes at stå klar i januar 2026. Lynladeparken skal sikre hurtig og effektiv opladning af el-taxier og private el-biler
Den nye lynladepark ved Aalborg Lufthavn vil imødekomme det stigende antal elbiler, der kører til og fra lufthavnen. Ladeparken vil blive placeret i lufthavnens nærområde for at sikre nem adgang for rejsende og de taxi-chauffører, der har deres daglige gang i lufthavnen. Hertil kommer, at lynladeparken vil blive placeret med nem adgang fra den kommende tredie limfjordsforbindelse.
Lynladerne er på 400kW og kan derfor lade el-biler hurtigere op, end det kan ske ved de fleste andre eksisterende ladeparker. Det kommer både taxic-hauffører og private bilister til gode. Samtidig understøtter ladeparken det hastigt stigende antal elbiler, der i dag kører på vejene i Nordjylland. 57 procent af alle nyregistrerede biler i Nordjylland sidste var el-biler, hvilket var omkring seks procentpoint over landsgennemsnittet.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Affaldsvirksomhed bærer resultaterne frem med elektroniske løsninger
- Rapport fortæller om ny teknologi, grøn omstilling og tilfredse passagerer
- Nye EU-regler om sikker transport af plastikgranulat vækker glæde hos rederiorganisation
- Energiselskab afslutter 2024 med et tilfredsstillende resultat
- Jyllands nordligste havn øgede omsætningen sidste år
- PtX-anlæg i Sønderjylland producerer methanol til containerskib
- Brancheorganisation vil have omstillingen af den tunge vejtransport op i gear
- Lastbilproducent melder om stigende efterspørgsel efter gasdrevne køretøjer
- Øget interesse får energiselskab til at fordoble antallet af ladestandere fra en til to
- Fredag 9. maj 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Vejafgiften er en alt for dyr måde at opkræve skat på
- Landstrømmen kommer fra en brintgenerator
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Titel: | ||
Kommentar: | ||
Navn: | ||
Email: | ||
Adresse: | ||
By: | ||
Indtast bogstaverne: ÆØÅ | - så hjælper du os med at undgå spam. | |
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |