Nationale regler for førerdokumenter udstedt af Ukraine ændres
Fredag 14. marts 2025 kl: 15:36
Af: RedaktionenFærdselsstyrelsen har ændret reglerne for udstedelse af danske førerdokumenter på baggrund af bortkomne førerdokumenter udstedt af Ukraine, da EU har forlænget den midlertidige beskyttelsesperiode til onsdag 4. marts 2026
Den midlertidige beskyttelsesperiode for personer, der er fordrevet fra Ukraine, er blevet forlænget i EU til onsdag 4. marts næste år. Det betyder, at førerdokumenter, der udstedes af Færdselsstyrelsen, vil ikke længere blive udstedt med en udløbsdato, der knytter sig til den midlertidige beskyttelsesperiode, da beskyttelsesperioden vil kunne forlænges igen.
De personer, der tidligere har fået udstedt et dansk kørekort, og hvor der er angivet en udløbsdato til torsdag 6. marts 2025, vil skulle have deres danske kørekort fornyet.
Færdselsstyrelsen har orienteret de berørte personer direkte om dette krav for at bevare førerret i Danmark.
Interesserede kan læse "Bekendtgørelse om midlertidige foranstaltninger for førerdokumenter udstedt af Ukraine" her:
Interesserede kan læse "Bekendtgørelse om midlertidige foranstaltninger for førerdokumenter udstedt af Ukraine" her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Passagertallet er vokset med 22 procent - 7 procent vil have mere indenrigsflyvning
- Trafikselskab indhenter erfaringer til elektrificering af minibusser i flextrafikken
- Pensionsselskab åbner nyt sundhedsfagligt center
- Østjysk kommune får bus med frivillige bag rattet
- Banedanmark har travlt i sporet i sommerferien
- Lufthavn ved Esbjerg får forbindelse til Holland og England
- Trafikselskab tilbyder flere afgange og gratis bybus til stor strandfest
- Vestmøn har fået bus på bestilling i områder uden busser
- Togselskab på Sjælland får ny administrerende direktør
- Københavns Politi øger bemanding i lufthavn
- Station fra 1871 får nye spor og perroner
- Herning-virksomhed får europæisk støtte til udvikling af ny brintteknologi
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




