Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
ERHVERVSMINISTEREN:

Danske maritime virksomheder skal ikke bidrage til Ruslands krigsmaskine

Mandag 10. februar 2025 kl: 20:51
Af: Redaktionen

Repræsentanter fra danske maritime organisationer var fredag i sidste uge til møde hos erhvervsminister Morten Bødskov (S) for at drøfte håndtering af den russiske "skyggeflåde". Flere medier har i den seneste tid beskrevet, at danske maritime virksomheder har solgt gamle tankskibe direkte eller indirekte til selskaber, der sejler i den russiske skyggeflåde

På den baggrund havde erhvervsminister Morten Bødskov et møde med Danske Rederier, Danske Maritime, Danske Havne og Danske Shipping- og Havnevirksomheder om, hvordan man i fællesskab kan gøre mere for at håndtere den russiske skyggeflåde.


På mødet blev der talt om etableringen af et nyt forum for myndighederne og de maritime organisationer, som blev annonceret torsdag. Forummet skal styrke dialogen om håndhævelse af sanktionerne og håndtering af skyggeflåden generelt. Samtidig skal det blandt andet være med til at sikre, at virksomhederne, der servicerer skibe i danske farvande, får tilstrækkelig vejledning om sanktionerne. Modsat kan de maritime organisationer løfte eventuelle udfordringer med håndhævelse af sanktionerne eller den russiske skyggeflåde generelt.


- Der er krig i Europa. Den frihed, Ukraine kæmper for, er også vores frihed. Derfor skal danske maritime virksomheder og værfter ikke bidrage til Ruslands krigsmaskine, understreger Morten Bødskov og fremhæver, at Danmarks holdning er klar. 


- Vi ønsker de hårdest mulige EU-sanktioner over for Rusland. Flere danske virksomheder går længere end de vedtagne sanktioner. De tager ansvar og har valgt, hvilken side af historien, de vil stå på. Det er helt rigtigt. I dag har jeg afholdt møde med den danske maritime sektor. Jeg understregede over for dem, at også danske rederier og værfter har mulighed for at vælge side. For at hjælpe danske virksomheder bedst muligt med at efterleve sanktionerne, nedsætter vi et forum med myndigheder, organisationer og erhvervet. Vi skal stå sammen i den fælles kamp for Ukraines frihed og stoppe Ruslands krigsmaskine, lyder det fra Morten Bødskov.






Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Containerrederierne sejler i nye alliancer
- Danske maritime virksomheder skal ikke bidrage til Ruslands krigsmaskine
- Vi ønsker ikke at bidrage til Ruslands krigsøkonomi
- Regeringen har lanceret en global strategi for maritim sikkerhed
- Sejlplan kan bevares
- International maritim organisation holdt miljømøde
- Global Strategi for Maritim Sikkerhed er nødvendig
- Hollandske myndigheder beslaglagde mindre narko i Rotterdam
- Landstrømsanlæg på havnen i Fredericia ventes klar til sommer
- EU støtter grønne projekter i Danmark med 94 millioner kroner
- Østjysk havn får endnu et køle- og frysehus
- 10.000 biler skal køre med tog fra Slovakiet til Esbjerg Havn

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst