Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
REDERI MED HURTIGFÆRGER FRA OG TIL BORNHOLM:

Sejlplan kan bevares

Mandag 10. februar 2025 kl: 13:58
Af: Redaktionen

Bornholmslinjen, der er en af rederiet Molslinjens forskellige færgeruter, har meddelt Transportministeriet, at den nuværende kendte sejlplan kan bevares. Det er resultatet af mødet mellem rederiet og Trafikkontaktrådet for Bornholm i sidste uge. Bornholmslinjen havde ellers ønsket at forlænge sejltiden på grund af ændrede forhold i Rønne Havn

Bornholmslinjen har meddelt Transportministeriet, at rederiet accepterer sidste uges høringssvar i Trafikkontaktrådet for Bornholm, som ikke ønskede en sejlplan med overfarter med forlænget sejltid. Derfor vil Bornholmslinjen finde andre løsninger på de problemer, som færgerne står overfor.


- Vi havde ønsket os en lidt længere overfart på grund af de helt åbenlyse forandringer, der er sket for vores færger omkring ombygningen af Rønne Havn samt de nye krav fra myndighederne, som den ændrede sejlrute har udløst. Men det giver ingen mening for os at indføre en sejlplan, som Bornholm ikke ønsker, siger Molslinjens administrerende direktør, Kristian Durhuus.


Hos Molslinjen peger man på, at ændringer af havnen i Rønne har betydet, at færgerne har skullet sejle meget hurtigt for at overholde sejlplanen, hvilket har resulteret i et øget pres på færgernes motorer og et øget forbrug af brændstof på hver dobbelttur på små 10 procent.


- Problemerne med et kraftigt øget olieforbrug og et stort pres på vores maskineri forsvinder jo ikke. Længere sejltid var vores veldokumenterede og bedste bud på en løsning, så nu går vi i tænkeboks sammen med Transportministeriet for at finde en anden vej rundt om de problemer, som vi er nødt til at adressere og få kompensation for, siger Kristian Durhuus.


Udover de allerede dokumenterede og påviste forhold har Molslinjen desuden sat gang i uvildige simuleringer af ind- og udsejlingsforholdene ved havnen i Rønne i sin fremtidige ombyggede form med henblik på at fastslå, om der vil komme sikkerhedsmæssige udfordringer i forhold til besejlingskontraktens krav om sejlads i vind op til 16 m/s for hurtigfærgerne og op til 23 m/s for rederiets konventionelle færger.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Britisk rederi-koncern udvider kapaciteten til og fra Tilbury øst for London
- Omsætningen steg hos dansk rederikoncern
- Ny EU-aftale om CO2-beregning er en god nyhed
- Antallet af konkurser faldt i oktober - med store forskelle mellem regioner og brancher
- Ny fabrik i Fredericia skal håndtere tre millioner dåser og flasker - dagligt
- Rederikoncern vil skære sine omkostninger ned med 300 millioner kroner
- Øresundshavn tester rengøringsrobot til containere
- EU-formandskabet lukker foreløbig aftale om opgørelse af drivhusgasemissioner fra transporttjenester
- El-lastbil kører 1.000 kilometer dagligt - fem dage om ugen
- Lastbil og busser kan tanke flydende brændstof på nyt anlæg i Viborg
- Svensk-dansk postkoncern udsteder endnu en grøn obligation
- Ny slamsuger til udlejning er med fire luftaffjedrede aksler

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst