Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
REGION NORDJYLLAND:

Nye operatører har afløst konkursramt selskab

Mandag 3. februar 2025 kl: 11:19
Af: Redaktionen

I sidste uge tog Skifteretten under Retten i Holstebro en række bus- og taxiselskaber i Nykøbing Mors under konkurs. Det betød i første omgang, at en række ruter og en del af flextrafikken i Region Nordjylland stod til ikke ville blive betjent. Nordjyllands Trafikselskab oplyste straks, alle busruter og flexkørsler fortsætter som planlagt

Nordjyllands Trafikselskab oplyser, at selskabet i tæt samarbejde med andre busselskaber har sikret, at ingen passagerer er blevet berørt af ændringer som følge af konkursen. 


Alle busafgange på de ruter, der tidligere blev kørt af Morsø Bustrafik, kører efter de gældende køreplaner, og den flextrafikkørsel, som Morsø Bustrafik skulle udføre, er blevet overdraget til andre vognmænd, så alle ture i flextrafikken også kører som planlagt.


Nordjyllands Trafikselskab takker i den forbindelse ledelsen og chauffører hos Morsø Bustrafik for samarbejdet samt de operatører, der har bidraget til at sikre en stabil løsning og dermed en stabil drift.



Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Metroselskab sender drift og vedligeholdelse af fire metro-linier i udbud
- Signalsystem på Fyn får støtte fra EU
- Fjernbus på vej fra København til Wien forulykkede nord for Berlin
- Flere tog med færgerne over Øresund
- Ekspertudvalg klar med anbefalingerne til fremtidens lokale kollektive transport
- Busselskab får beslaglagt bus udleveret
- Ladeinfrastruktur til Østbanen på Sjælland får 83 millioner i tilskud
- Tirsdag blev det gratis at køre med bybusserne i Fredericia
- Lufthavn kom ud af 2024 med et underskud 82,3 millioner kroner
- Lufthavn på Djursland har oplevet fremgang i årets første seks måneder
- Politi på Sjælland har tjekket 137 studenterlastbiler i år
- Busoperatør vil samarbejde med lokal busvognmand

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst