Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Udvidelsen af Københavns Lufthavns Station er sat i gang

Mandag 6. januar 2025 kl: 20:43
Af: Redaktionen

Udvidelsen af Københavns Lufthavns Station er sat i gang
(Illustration: Sund & Bælt)

Mandag gav Københavns overborgmester Lars Weiss (S) sammen med borgmester Allan S. Andersen (S) fra Tårnby Kommune, og administrerende direktør Mikkel Hemmingsen, Sund & Bælt, signal til, at arbejdet med at udvide Københavns Lufthavns Station kunne gå i gang

Øresundsbanen med Københavns Lufthavns Station som knudepunkt er central for transporten af gods og mennesker mellem Danmark, det øvrige Skandinavien og Europa. I dag kører der over 6.000 tog om måneden på strækningen, som dermed er en af de mest trafikerede jernbanestrækninger i Danmark. Når Femern Bælt-tunnelen til Tyskland åbner, ventes antallet af tog at stige.


For at sikre kapaciteten på strækningen udvider Sund & Bælt derfor i de næste to år Københavns Lufthavns Station. Arbejdet omfatter blandt andet etablering af to nye perroner, forbedring af de eksisterende perroner og etablering af en forbindelse til de nye perroner fra lufthavnens Terminal 3.


Hos bygherren Sund & Bælt understregede administrerende direktør, Mikkel Hemmingsen, vigtigheden af projektet og sammenhængen til Europa. 


- Strækningen her er ikke kun vigtig for Danmark. Den er vigtig for Europa. Den indgår i det transeuropæiske transportnet som den akse, der binder det øvrige Skandinavien sammen med Europa. Derfor er udvidelsen også et vigtigt projekt støttet af EU, sagde Mikkel Hemmingsen.


Aarsleff A/S er entreprenør på udvidelsen af Københavns Lufthavns Station, der forventes at stå klar i slutningen af 2026.



Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Letbane tester tog og spor mellem Rødovre og Lundtofte
- Kameraer skal forevige bilister, der kører over for rødt lys
- Nyt passager-flow har givet færre forsinkelser på travl metro-station
- Fælles analyse har målt tilfredsheden med den kollektive trafik
- Dækproducent og -leverandør gentager gode råd til brændstofeffektiv kørsel
- Broarbejde vil spærre motorvejen over Fyn
- Energiselskab har købt 21 tankstationer
- Nærbussen skal køre til Vestmøn
- Ø-færge skal i dok
- Trafikselskab melder om 173 millioner rejser
- Stigende passagertal gav fremgang i Københavns Lufthavn
- Brobyggeri spærrer motorvej ved Horsens tre aftner og nætter

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst