Rederi og havneselskab vil udvikle ny færgeterminal for 200 millioner pund
Tirsdag 15. oktober 2024 kl: 12:09
Af: Redaktionen
Stena Line og Associated British Ports vil sammen udvikle en ny ro/ro-terminal i Immingham på Englands østkyst med byer som Manchester, Sheffield og Leeds inden for en radius af godt 200 kilometer. De to parter vil sammen investerer omkring 200 millioner pund - knap 1,8 milliarder kroner
Den nye ro/ro-terminal i Immingham, der skal bruges til håndtering af gods, bliver realiseret på baggrund af, at den britiske regering har imødekommet parternes ansøgning om tilladelse til at anlægge den nye terminal på havnen i Immingham.
Associated British Ports (ABP), der er storbritanniens største havneoperatør, anlægger den nye ro/ro-terminal, hvor Stena Line så lejer sig ind for en periode af 50 år.
Stena Line peger på, at markedet for løstrailere og andre former for ro/ro-last er under stadig vækst i det nordøstlige England, og at Immingham er ved at udvikle sig til et vigtigt omdrejningspunkt for rederiet. Stena Line har i dag to færgeforbindelser med daglige afgange fra Immingham, der ligger ved Humber-flodens udmunding i Nordsøen, til Holland.
Det svenske rederi sejler med 40 skibe på 20 ruter i det nordlige Europa og på Middelhavet.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Verdens største batterielektriske hurtigfærgerne har fået gang i motorerne
- Motorvejstilslutning ved Horsens spærres i en måned efter nytår
- Tysk pakkedistributør kører med el-lastbiler efter en kilometermodel
- Køretøjer skal kunne skilles ad og genanvendes
- Et område ved banegården i Holstebro bliver midlertidigt militært område
- Brugte bilbatterier kan bruges i lang tid
- Vognmand i Bording har fået ny tre-akslet lastbil med stjerne
- Fredag åbner energiselskab fire nye ladepladser for elektriske lastbiler
- Transportvirksomhed lægger sag an mod TV-station
- Fejl i teknikken viser bødesystemets kompleksitet
- Tysk lastbilproducent har valgt dansk virksomhed som ladeplatform
- Ni uberettigede vejafgiftsbøder er blevet annulleret
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





