Tysk trailerproducent investerer 50 millioner euro i fabrik
Fredag 27. september 2024 kl: 13:56
Af: RedaktionenSchmitz Cargobull, der er en af Europas store producenter af sættevogne og påhængskøretøjer, vil investerer over 50 millioner euro i sit produktionsanlæg i Vreden vest for Münster og tæt på den hollandske grænse i den tyske delstat Nordrhein-Westfalen. I Vreden producerer Schmitz Cargobull producerer køletrailere og trailere med faste sider
Investeringen er centreret om opførelsen af en 4.500 kvadratmeter stor hal, hvor samlingen af køletrailere og box-trailere vil bliver gentænkt og lagt om i forhold til dagens produktionsforløb.
I forhold til den nuværende produktion er planen, at produktionen af køletrailere skal øges til 40 enheder dagligt ved øget brug af produktionsrobotter og digitale systemer, så gennemløbstiden i den del af produktionen bliver reduceret fra nuværende 15 minutter til 10 minutter.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Flest el-lastbiler i Danmark har en stjerne på fronten
- Transportorganisation har set på ny bødepraksis
- Verden mangler 2,9 millioner chauffører
- Flådestyringsløsning fra dækproducent har fået tre europæiske branchepriser
- Vognmand i Himmerland kan have 83 kubikmeter i ny fire-akslet tip-trailer
- Spansk chauffør blev taget i narkosmugling - er nu idømt 14 års fængsel
- Fynsk vognmand bliver en del af en sønderjysk transportvirksomhed
- Tre-akslet kærre er bygget til at køre med køreplader
- Svensk lastbilproducent viser nye drivliner og teknologier
- Nye regler om takograf og køre- og hviletider er trådt i kraft
- Politiet i Nordjylland tjekkede studentervogne
- Bagerste kofanger var for svag
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




