Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Vognmand i Ansager er endt i Skifteretten

Fredag 9. august 2024 kl: 11:05
Af: Redaktionen

Ifølge Statstidende fredag har Skifteretten under Retten i Esbjerg taget virksomheden Krygermeier Road Freight ApS med CVR-nummer Retten i Esbjerg under konkursbehandling

Virksomheden, er havde adresse i Østergade i Ansager nordøst for for Esbjerg, er taget under konkursbehandling på baggrund af en begæring, som Skifteretten i Esbjerg modtog 6. august i år


Statstidende oplyser videre, at selskabet har været under tvangsopløsning siden 8. maj i år.


Advokat Malene Buch Andersen, der har adresse på Dokken i Esbjerg, er udpeget som kurator.


Eventuel anmodning om valg af kurator og kreditorudvalg skal fremsættes skriftligt over for skifteretten senest tre uger efter bekendtgørelsen i Statstidende.


Enhver, der har fordring eller andet krav mod skyldneren, opfordres til inden fire uger efter bekendtgørelsen i Statistidende at anmelde sit krav til boets kuratoropgjort pr. 7. august.


Et kig i selskabets årsrapporter viser, at Krygermeier Road Freight ApS i det sidst afsluttede regnskabsår opgjort 30. september 2022 kørte ud med et underskud før skat på 2.003.000 kroner - og et resultat efter skat på 1.988.000 kroner. Egenkapitalen var negativ med 1.794.000 kroner, mens balancen var på 2.265.000 kroner. I regnskabsåret 2021-2022 havde virksomheden i gennemsnit to medarbejdere.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Litauisk transportkoncern styrker sine aktiviteter i Polen
- Vognmandsorganisation tager positivt i mod EU's planer om investeringer i militær mobilitet og beredskab
- Vognmand på Lolland har fået bådtrailer til både nye og gamle både
- Myndigheder har bedt om mere tid - transportorganisation accepterer
- Tyve var på dieselrov i majnatten
- Pakkedistributør har indgået en netværksaftale med stor dagligvarekoncern
- Fire-akslet tip-trailer kan rumme 83 kubikmeter skrot
- Arbejdet med at styrke totalberedskabet på Bornholm går i gang
- Palletyve kørte i rusten vogn
- Landets 117 godshavne håndterede 95,1 millioner ton
- Chauffør opdagede, at der manglede diesel i tanken
- Containeromsætningen voksede med 13 procent over tre måneder

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst