Signalfejl blokerer togtrafikken mellem Vendsyssel og det øvrige Jylland
Fredag 19. juli 2024 kl: 13:23
Af: RedaktionenEn signalfejl betyder, at togdriften over jernbanebroen over Limfjorden mellem Aalborg og Lindholm er indstillet. Samtidig har det ikke været muligt at hæve broen, så skibfarten har kunnet passere forbi Aalborg. Banedanmark oplyser fredag, at jernbanebroen kan sænkes og hæves, så skibstrafikken kan passere
Banedanmark arbejder på at løse fejlen, der gør, at der ikke kan køre tog over broen. En ny prognose viser, at Banedanmark ikke kan nå at reparere broen, inden den planlagt totalspærringen i for bindelse med sporombygningen på strækningen begynder fredag 26. juli. Nordjyske Jernbaner har indsat togbusser mellem Lindholm og Aalborg.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Nattog mellem Malmö og Baser er aflyst
- Havneselskab vinder global bæredygtighedspris for krydstogtterminaler
- Svensk færgerederi ser lysere tider forude
- Ny el-færge får længere ophold på værft i Svendborg
- Politiet tjekkede partybusser i København
- Polsk busproducent var kørt til messe i Bruxelles med verdenspremiere
- Ny plan sætter fokus på knudepunkter
- Værft på Tasmanien skal bygge en elektriske hurtigfærge mere
- 36 busruter bliver ændret i Storkøbenhavn
- 51-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler, hvor en ung mand mistede livet
- Ny bekendtgørelse åbner for 4,2 meter høje køretøjer - og øget totalvægt
- Tre dieseltog fra 1980'erne lever videre
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





