Signalfejl blokerer togtrafikken mellem Vendsyssel og det øvrige Jylland
Fredag 19. juli 2024 kl: 13:23
Af: RedaktionenEn signalfejl betyder, at togdriften over jernbanebroen over Limfjorden mellem Aalborg og Lindholm er indstillet. Samtidig har det ikke været muligt at hæve broen, så skibfarten har kunnet passere forbi Aalborg. Banedanmark oplyser fredag, at jernbanebroen kan sænkes og hæves, så skibstrafikken kan passere
Banedanmark arbejder på at løse fejlen, der gør, at der ikke kan køre tog over broen. En ny prognose viser, at Banedanmark ikke kan nå at reparere broen, inden den planlagt totalspærringen i for bindelse med sporombygningen på strækningen begynder fredag 26. juli. Nordjyske Jernbaner har indsat togbusser mellem Lindholm og Aalborg.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Færgerute mellem Danmark og Sverige lukker
- Fynsk kommune starter forsøg med natbusser
- Trafikselskab i Østdanmark har fået ny bestyrelse
- Statslige redningstjenester kan bruge grønne opmærksomhedslygter
- Færre rejste fra lufthavnen i Billund
- Politiet tjekkede busser - og lastbiler på Sjælland
- Samkørselstjeneste siger tak for turen
- Havarikommission er blevet en del af Vejdirektoratet
- Over 100.000 fløj via Aalborg i januar
- Tyske trafikselskaber er ramt af strejke
- Is i havn stopper sejlende "busser"
- Sikkerhedstrusler, klimasikring og grøn omstilling
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





