Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Svensk busproducent sætter sit danske salg på pause

Mandag 24. juni 2024 kl: 10:58
Af: Redaktionen

Scania Danmark valgte i sidste uge at sætte salget af busser til kommercielle kunder på pause med virkning fra fredag 21. juni

- Det har ikke været en let beslutning, men vi har i ledelsen og bestyrelsen for Scania Danmark besluttet, at dette er det rigtige at gøre i den nuværende situation, siger Pär Landén, der er administrerende direktør i Scania Danmark A/S.


Scania Danmark, der tidligere har været en af de større leverandører af bybusser, har gennem de seneste år først og fremmest solgt busser til turistbussegmentet, da Scania ikke har haft et modelprogram af elektriske busser, dr har kunnet matche de øvrige aktører på det danske marked.


Scania Danmark A/S oplyser, at ...det er en kombination af markedssituationen, svigtende salg og produktmixet i Danmark, der blandt andet ligger til grund for den aktuelle beslutning om at sætte salget af busser i Danmark på pause".


Scania Danmark A/S fremhæver, at selskabet vil overholde alle aftaler med de kunder, som har ordrer i gang, ligesom værkstederne står klar til at hjælpe og servicere eksisterende buskunder. 


Scania Danmark A/S oplyser videre, at det er ikke muligt at give en tidshorisont for, hvornår salget  af busser på det danske marked vil blive genoptaget.






Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Ekspertudvalg melder ud med modeller for lokal kollektive transport
- Rederi-koncern melder om flere passagerer og mindre gods
- Midtjysk lufthavn får ny flyforbindelse til England
- Trafikselskabet på Bornholm har kørt kundetilfredsheden op
- Fire nye busser på Bornholm holder stille på grund af tekniske problemer
- Trafikselskab på Bornholm tror på nye busser fra kinesisk leverandør
- Første løsning om grøn luftfart er ikke effektiv
- Jyllands nordligste havn investerer i bæredygtighed og landstrøm til krydstogtskibe
- Politikere er blevet enige om den videre proces for mindre CO2-belastende indenrigsrute
- Trafikselskab i Østdanmark kørte frem i 2024 med en vækst på 1,8 millioner passagerer
- Tryghedsvagter skal øge trygheden i tog og på stationer
- Partybusser fik forbud mod at køre videre

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst