Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Militæret etablerer midlertidigt militært område i Roskilde og Kalundborg

Tirsdag 21. maj 2024 kl: 15:08
Af: Redaktionen

En del af lufthavnen i Roskilde og af havnen i Kalundborg er udlagt som midlertidigt militært område. Midt- og Vestsjællands Politi har truffet aftale med Forsvaret om etablering af de midlertidige militære områder i en del af lufthavnen i Roskilde og på en del af havnen i Kalundborg fra mandag 20. maj

Det midlertidige militære område i Roskilde Lufthavn ophæves 30. maj klokken 24.00, mens det midlertidige militære område i Kalundborg Havn ophæves 6. juli klokken 24.00.


Kort-illustrationerne vise udstrækningen af de midlertidige militære områder. Øverst Roskilde og nederst Kalundborg.





Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Maskintrailer skal køre for asfalt-virksomhed
- Bestanden er vokset godt 6,5 procent siden 2020
- Tysk containertransportør sætter 33 elektriske lastbiler i drift
- To tyske mærker kørte frem
- Lastbilimportør styrker støttestyrkerne
- Medlemmer får 50 procent rabat
- Transportkoncern nåede et driftsresultat på 19,6 milliarder kroner
- Logistikselskab køber op igen
- Energiselskab med ladestander samarbejder med selskab med elektriske løsninger
- Ny bødemodel for vejafgift er på vej
- Transportministeriet åbner for en ny omgang støttemidler
- Færgerute mellem Danmark og Sverige lukker

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst