Militæret etablerer midlertidigt militært område i Roskilde og Kalundborg
Tirsdag 21. maj 2024 kl: 15:08
Af: RedaktionenEn del af lufthavnen i Roskilde og af havnen i Kalundborg er udlagt som midlertidigt militært område. Midt- og Vestsjællands Politi har truffet aftale med Forsvaret om etablering af de midlertidige militære områder i en del af lufthavnen i Roskilde og på en del af havnen i Kalundborg fra mandag 20. maj
Det midlertidige militære område i Roskilde Lufthavn ophæves 30. maj klokken 24.00, mens det midlertidige militære område i Kalundborg Havn ophæves 6. juli klokken 24.00.
Kort-illustrationerne vise udstrækningen af de midlertidige militære områder. Øverst Roskilde og nederst Kalundborg.


.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Den elektriske andel er steget
- Antallet af nyregistreringer er stegt med 16 procent
- Den elektriske bestand er vokset
- Bestanden er vokset med 515
- Kerneforretningen voksede i Sønderjyllands største havn
- Kølekæde hos cateringvirksomhed er blevet mere elektrisk
- Specialtransporter bliver fulgt at elektrisk følgebil
- Forsøg med med vejafgifter for personbiler er afsluttet med en rapport
- Antallet af trafikdræbte i EU faldt med tre procent
- Tankstationer må ikke reservere urimeligt høje beløb på forbrugernes konti
- Vognmand på Falster valgte 780 heste fra Göteborg
- Transport- og logistikkoncern omsatte for mere - og håndterede mere gods
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





