Politiet anholdt kvinde for vold mod togkontrollør
Mandag 13. maj 2024 kl: 11:58
Af: RedaktionenKlokken 21 søndag aften blev Politiet på Midt- og Vestsjælland kaldt til Ringsted Station, hvor en togkontrollør var blevet udsat for vold i form af slag i ansigtet og spyt på tøjet. En 20-årig kvinde fra København blev efterfølgende anholdt
Ifølge politiet sad den 20-årige kvinde på første klasse sammen med en mand sad, men ingen af dem havde billet. Derfor bad kontrolløren dem begge forlade kupéen og pålagde dem en afgift for at have rejst uden billet. De to var ikke særlig samarbejdsvillige, og der opstod en konflikt, hvorunder den 20-årige kvinde slog og spyttede på kontrolløren, så han kom lettere til skade.
Hun blev anholdt i toget og sigtet for vold. I forbindelse med visitation blev hun fundet i besiddelse af en kniv med en bladlængde på 16 cm, som politiet beslaglagde. Kvinden blev taget med på stationen til afhøring, men løsladt senere på aftenen. Hun kan forvente at få sin sag afgjort senere.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Rederikoncern vil skære sine omkostninger ned med 300 millioner kroner
- Bustransporten er gratis til valgsteder på Fyn
- Lastbil og busser kan tanke flydende brændstof på nyt anlæg i Viborg
- Midtjysk lufthavn nåede 278.251 passagerer i oktober
- Midtjysk lufthavn nåede 278.251 passagerer i oktober
- Transportpakke skal åbne for højhastighedsbaner
- Investeringsplan har mange spændende elementer for udvikling af luftfarten
- Energiselskab lancerer ny app til opladning i Danmark og Europa
- Flexbus-virksomhed i Næstved er gået konkurs
- Afskaffelse af modregning får flere ældre til at blive på arbejdsmarkedet
- Region udbygger den regionale bus- og banebetjening
- Stort færgerederi køber Østersøens nordligste færgerute med CO2-neutral drift
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




