Brintteknisk virksomhed udnævner konstitueret direktør til ny direktør
Fredag 22. marts 2024 kl: 11:19
Af: RedaktionenVirksomheden Green Hydrogen Systems, der har hovedsæde i Kolding og arbejder med produktion og markedsføring af anlæg til brintproduktion ud fra vedvarende energikilder, oplyser, at Peter Friis er blevet udnævnt til ny administrerende direktør. Peter Friis har siden 15. oktober sidste år været fungerende direktør i virksomheden
![]() | |
|
Administrerende direktør Peter Friis og økonomidirektør Ole Vesterbæk udgør herefter direktionen for Green Hydrogen Systems.
- Fra min første dag tilbage i oktober 2023 har jeg påtaget mig det fulde ledelsesansvar i selskabet og hver eneste dag arbejdet som administrerende direktør. Jeg er glad for, at jeg nu kan tage administrerende direktør-rollen på mig på mere permanent basis, og dermed fortsætte det arbejde, der er foran os, siger Peter Friis og fortsætter:
- Det er også vigtigt for mig at sige tak til alle vores medarbejdere og hele organisationen for de fremskridt, vi har leveret de sidste seks måneder. De gælder fremskridt på produktudviklingen, på vores produktionslinjer og med vores kundeleverancer. Peter Friis fremhæver, at hans og virksomhedens fokus for 2024 fortsat vil være at levere Green Hydrogen Systems produkter og følge planen for året.
Om Green Hydrogen Systems
- Green Hydrogen Systems er et clean-tech produktionsselskab og leverandør af standardiserede og modulære elektrolyseanlæg til produktion af brint baseret på vedvarende energi
- Green Hydrogen Systems blev etableret i 2007 har i dag en kommerciel og konkurrencedygtig elektrolyseteknologi
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Den elektriske andel er steget
- Den elektriske bestand er vokset
- Kølekæde hos cateringvirksomhed er blevet mere elektrisk
- Specialtransporter bliver fulgt at elektrisk følgebil
- Samarbejde skal frigøre over 42 millioner liter bæredygtigt flybrændstof
- Tankstationer må ikke reservere urimeligt høje beløb på forbrugernes konti
- Høje brændstofpriser får bilister til at sætte farten ned
- Elektriske lastbiler fra Sverige rækker op til 700 kilometer
- Batteri-elektriske lastbiler kan dække flere transportopgaver
- Vognmand i Støvring sætter tre lastbiler i to-holdsskift for at være mere brændstof-effektiv
- El-lastbiler og el-busser kan lade i Aarup på Fyn
- Energiselskab åbner nyt anlæg med diesel og AdBlue til tunge køretøjer i Næstved
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)





