Brintlastbil bliver kørt ind hos pakkedistributør i Köln
Fredag 16. februar 2024 kl: 13:11
Af: Redaktionen
DHL, der er et selskab i Deutsche Post-koncern, vil indsætte en Paul Hydrogen Power-Truck, der er bygget op over en Mercedes-Benz Atego, i et et-årigt pilotprojekt i Köln. Her skal den brintelektriske lastbil indgå i distributionskørsel
Brintlastbilen har været i drift siden begyndelsen af februar. En anden brintlastbil er også på vej til DHL, der arbejder på at nedbringe CO2-udslippet fra sine transporter med 29 millioner ton inden 2030.
De to brintelektriske lastbiler har en rækkevidde på omkring 400 kilometer med påhængsvogn og omkring 600 kilometer som solo-forvogn.
DHL bruger de to brintelektriske lastbiler i et Pay-Per-Use-setup, der dækker alle omkostninger ved driften - forbruget af brint, service og vedligeholdelse.
Bliver brinten produceret ved hjælp af eksempelvis sol- eller vindenergi, vil CO2-reduktionen blive op mod 100 procent.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Online-kort viser vej til ladestandere til elektriske lastbiler
- Stor havn i Sydvestjylland bliver medlem af globalt innnovationsnetværk
- Tønder og pallecontainere med dieselolie er skyllet i land ved Agger
- Fredag 10. oktober 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Ny aftale reducerer væsentlige risici for danske transport- og lagringsprojekter
- Nye små elektriske varebiler får Danmarkspremiere i november
- Rederiorganisationer fra syv store søfartsnationer bakker op om nuludslipsmål
- Esbjerg Havn udvides med 53 hektar
- Norsk flyselskab vinder udbud af grøn indenrigsrute
- Landstrømsanlæg til havnen i Fredericia er sendt i udbud
- Solpaneler på lastbiler skal reducere brændstofforbruget
- Fragtmand i Aarhus har fået en elektrisk trækker
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |