Tysk flyselskab udnævner ny leder for luftfragten i Danmark og Norge
Torsdag 21. december 2023 kl: 11:35
Af: RedaktionenFra mandag 1. januar er Flemming Nordestgaard udnævnt til General Manager Sales Denmark & Norway Lufthansa Group Airlines. Med stillingen som General Manager Sales i Danmark påtager Flemming Nordestgaard også ansvaret for Norge og leder af de kommercielle aktiviteter her
Flemming Nordestgaard får base i København og får ansvaret for de kommercielle aktiviteter for alle Lufthansa Groups flyselskaber (Austrian Airlines, Lufthansa, SWISS, Brussels Airlines, Discover, Edelweiss og Eurowings) på det danske og norske marked. Flemming Nordestgaard afløser Patrick Poetzsch, der tidligere har haft stillingen som General Manager Sales Danmark i to år, som nu går på pension.Flemming Nordestgaard har mange års ledelseserfaring i flyselskaber inden for globalt salg, internationale projekter og forretningsudvikling. Han startede sin karriere hos Lufthansa Group i 2008 i København, og han har siden da haft internationale stillinger i Frankfurt, Stockholm og Oslo. Siden 2021 har han været General Manager Sales Norway for Lufthansa Group, og med Danmark vil han være ansvarlig for begge markeder.
Flemming Nordestgaard er dansk, gift og har to børn.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Transport- og logistikvirksomhed i Herning øgede sin omsætning
- Investeringer prægede det nordiske resultatet hos tysk transport- og logistikkoncern
- Luftfragt gav flere pengen kassen
- Lufthavn i Sydjylland oplevede en passagervækst på 17 procent
- Lufthavn på Djursland har haft passagerfremgang
- Cyberangreb overhaler arbejdskraftmangel som transportbranchens største AI-barriere
- Samarbejde skal frigøre over 42 millioner liter bæredygtigt flybrændstof
- Transport- og logistikkoncern omsatte for mere - og håndterede mere gods
- Passagertallet til og fra nordjysk lufthavn lettede med en stigning på 18,1 procent
- Passagertallet i Danmarks største lufthavn kom højere op i marts
- Specialmalet fly markerer 80 års jubilæum
- Lufthavn mellem Viborg og Herning får igen en indenrigsforbindelse
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)

.jpg)


